Czy to problemy hormonalne? wypadanie włosów, tycie, guz nadnercza, mięśniaki

4 odpowiedzi
Mam 36 lat, nie rodziłam. Około 10 lat temu przypadkowo na TK wykryto u mnie guz nadnercza -18mm (wtedy robione miałam tylko badania z krwi- Androstendion 4,37 i 17-OH Progesteron-8,55. Na tym się skończyło). Obecnie guz ma wielkość 25x17mm. Ponadto jestem po 3 zabiegach usunięcia mięśniaków (średnio usuwane były po 3-4), prawdopodobnie czeka mnie 4, ponieważ są kolejne (mam i zawsze miałam bardzo obfite miesiączki trwające 7 dni ze skrzepami oraz bóle w dole brzucha). Na początku zaznaczę, że byłam już u endokrynologa i ginekologa, którzy wysyłają mnie wzajemnie do siebie, bez zlecania jakichkolwiek badań, ponieważ jeden uważa, że to problem ginekologiczny, drugi, że ednokrynologiczny. Od około 4 miesięcy garściami wypadają mi włosy - w tej chwili mam już przerzedzenia i połowę tego co miałam na głowie oraz zaczęłam tyć (wzrost 170, waga 80-85kg waha się). Badania krwi ogólne, zdaniem internisty są b.dobre (morfologia i biochemia książkowa; TSH 1,28; FT3 - 2,34; FT4 - 0,92). Na własną rękę zrobiłam badania hormonów w 2dc:
DHEA-SO4 - 202,80 ug/dl
Androstendion - 1,33 ng/ml
17-hydroksyprogesteron - 2,23 ng/ml
Estradiol - 28,57 pg/ml
LH - 5,21 mlU/ml
Progesteron - 1,01 ng/ml
Prolaktyna - 23,33 ng/ml
FSH - 7,19 mlU/ml
Kortyzol rano - 411,40 nmol/L
Jestem już zrozpaczona, ponieważ włosy na głowie strasznie wypadają, pojawiły się grube pojedyncze czarne włoski w nietypowych miejscach np.na twarzy. Doraźnie biorę cynk, selen, biotynę i suplement na włosy. Żadnej, nawet minimalnej poprawy nie ma. Obawiam się, że za 2-3 miesiące będę całkowicie łysa. Czy jeszcze jakieś badania powinnam wykonać i co dalej robić?
Proponuję jeszcze wykonać bad. Vit D3. Hormony odpowiedzialne za łysienie typu męskiego są w normie. Proponuję popracować nad obniżeniem wagi, wizytę u dietetyka. Trzeba też zobaczyć jaką strukturę mają jajniki w USG.
Proszę zażywać preparat cynku - Cynek SR - ma dobrą biodotępność. Ze względu na guz nadnerczy na pewno muci być Pani pod kontrolą endokrynologa, a biorąc po uwagę problemy ginekologiczne proponuję udać się do endokrynologa-ginekologa, kóry ogarnie to wszystko z racji swojej profesji.Pozdrawiam.

Dzień dobry, specjalizuje się w onkologii ginekologicznej. Uważam, że warto się skonsultować z innym lekarzem. Pozdrawiam
Powinna Pani pójść do dobrego ginekologa-endokrynologa. Polecam mocno docent Iwonę Szymusik lub dr Barbarę Grzechocińską.
Proszę postarać się dostać na wizytę do prof. dr hab. n. med. Lidii Rudnickiej lub dr hab. n. med. Elżbiety Kowalskiej-Olędzkiej w Warszawie.