Czy to padaczka?

2 odpowiedzi
Witam serdecznie. Mężczyzna, lat 25. Szanowni Państwo, z istotnych informacji - w wieku przedszkolnym przechodziłem "poświnkowe" zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (stosunkowo późno wykryte). W dzieciństwie (przełom: podstawówka-gimnazjum) zdarzały mi się epizody z atakami paniki (drgawki, uczucie silnego, nieuzasadnionego lęku), które z czasem "same ustały". W wieku 18 lat rozpocząłem leczenie psychiatryczne w kierunku nerwicy (setaloft, alpragen, fluanxol), które w związku z "młodzieńczą głupotą" porzuciłem. Miałem wówczas również wykonywaną tomografię oraz EEG (dwukrotnie). Oba badania wyszły poprawnie. W sumie do leczenia pod kątem nerwicy wracałem już dwukrotnie, raz, po okresie około dwóch lat od pierwszego (pierwszy okres farmakoterapii trwał ok. roku i była to również kombinacja Setaloftu oraz leku Alpragen - tym razem, pomimo przyjmowania leków, objawy nadal się utrzymywały), a także drugi, czyli bieżący okres czasu (lek Pram przyjmowany systematycznie od około 3 miesięcy) w którym odnotowałem częściową poprawę (mniejsze poczucie lęku, wzrosła pewność siebie). Dodam, iż dbam też bardzo o zdrowie (zdrowa dieta, regularne wizyty na siłowni, odpowiednio długi sen). Niestety, nadal problemy z moim zdrowiem są na tyle uciążliwe, że skutecznie zaniżają one jakość mojego życia, stawiając znak zapytania pod kątem tego, jak będzie wyglądać moja przyszłość. Sytuacja jest bowiem bardzo specyficzna, wręcz dziwna. Mam tutaj na myśli fakt, iż bywają dni w których czuję się w zasadzie całkowicie dobrze, potrafię pracować bez problemów (praca umysłowa). Natomiast na drugi dzień, potrafi dopaść mnie coś w rodzaju "ataku" (nie wiem czy tak to mogę nazwać, to bardzo trudne do zdefiniowania, nawet dla mnie), w którym mam bardzo napięte mięśnie szyi, towarzyszy przy tym uczucie jakby ucisku w głowie (z tymże nie jest to ból głowy), bardzo ciężko mi wówczas na czymkolwiek skupić uwagę, myśli mam jakby "przez mgłę" i odczuwam przy tym jakby napięcie - ciężko mi wówczas usiedzieć w miejscu). Taki "atak" potrafi trwać bardzo różnie, od kilkunastu minut, do nawet całego dnia pracy, przez co - jak mogą się Państwo domyślić - zwykły dzień potrafi stać się dla mnie katorgą, żeby nie rzec męczarnią. O dziwo te epizody potrafią pojawić się o różnych porach dnia i tygodnia, tj. np. w weekend, kilka minut po wstania z łóżka, moja głowa potrafi się robić bardzo ciężka, szyja zaś mocno napięta. Lekarz rozważał, iż może to być rodzaj ataku padaczki, nawet przed lekiem Pram brałem przez około 1,5 miesiąca lek Lamitrin, według zaleceń lekarza, aczkolwiek nie odnotowałem poprawy w samopoczuciu, a ataki jak się zdarzały, tak dalej występowały. Pragnę zapytać czy istnieje możliwość całkowitego wykluczenia padaczki? Niedawno miałem wykonane kolejne EEG oraz MRI - oba wyszły poprawnie. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam uprzejmie.
Witam. Nie można całkowicie wykluczyć padaczki - jest to rozpoznanie kliniczne (objawowe) - badania typu EEG czy MRI potwierdzają jej przyczynę bądź przebieg lub nie. Dodatkowo padaczka jest chorobą która może pojawić się w każdym okresie życia z wielu powodów. W medycynie "wykluczyć" daną chorobę można jedynie w określonej chwili - kolejnego dnia można mieć zypełnie inne wyniki badań czy objawy. Pozdrawiam.

Witam, w mojej ocenie, opierając się przedstawionym opisie, nie można stwierdzić padaczki, ale zalecałbym, aby pokazać badania jednak neurologowi, który oceni badania i postawi ostateczne rozpoznanie