Czy to neuropatia?

3 odpowiedzi
Witam.Mam 39 lat.Od około dwóch miesięcy mam problem z uczuciem pieczenia i mrowienia jakby ciągnięciem w stopach. Naprzemiennie stopy są zimne lub gorące.Wszystkie badania ogólne, reumatoidalne i Doplera żył są w normie. Lekarz ogólny podejrzewa neuropatię lecz neurolog u którego byłem nie włączył leczenia, choć nie wykluczył tej choroby.Wszystkie odruchy neurologiczne są prawidłowe.Mam wrażenie , że nie jest lepiej, gdyż sporadycznie zaczynam mieć podobne uczucia w łydkach. Proszę o opinię, czy jest szansa, że to właśnie neuropatia,lub inna choroba o podłożu neurologicznym? Czy objawy ustąpią samoistnie, czy należy włączyć leczenie farmakologiczne.
Objawy mogą wskazywać na neuropatię.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głównie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe ( stosowane odpowiednio długo i w zazwyczaj dużych dawkach). Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA), najlepiej dożylnie oraz witaminy z grupy B.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Witam, koniecznie należy rozpocząć diagnostykę w tym kierunku mam tu na myśli badanie EMG pod kątem polineuropatii, które w połączeniu z badaniem neurologicznym odpowie nam czy mamy do czynienia z polineuropatią czy nie, czy należy może iść w innym kierunku
Dobry wieczór
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że opisywane objawy sa pochodzenia neurologicznego.
Istnieje szeroka gama leków, które można zastosować, jednak przed ich włączeniem nalezy ustalić pochodzenie dolegliwości.
Pozdrawiam
Łukasz Jasek