Czy to neuralgia nerwu sromowego, czy może jakiś rodzaj spastyczności mięśni dna miednicy?

2 odpowiedzi
Witam. Mam 32 lata, jestem kobietą. Od 4 lat cierpię na chorobę objawiającą się silnym bólem mięśni dna miednicy, kłuciem, paleniem, uczuciem miażdżenia narządów płciowych; cewki, pęcherza, odbytu, pochwy i tkanek w tych okolicach. Ból bardzo nasila się podczas i po oddaniu moczu, po wypróżnieniu, podczas siedzenia. Jedyną diagnozą jaką dotychczas otrzymałam jest neuralgia nerwu sromowego. Otrzymywałam blokady tego nerwu, zażywałam leki typu amitryptylina i pregabalina, które w niewystarczającym stopniu łagodziły ból i w końcu po rocznym stosowaniu pregabaliny musiałam lek odstawić ze względu na obrzęk naczynioruchowy. Jedyną ulgę przynoszą mi leki z grupy benzodiazepin - w szpitalu psychiatrycznym po miesiącu przyjmowania moje dolegliwości w bardzo dużym stopniu ustąpiły, jednakże ze względu na ryzyko uzależnienia nie stosowałam ich dłużej a same leki antydepresyjne nie pomagają a wręcz utrudniają oddawanie moczu i mam wrażenie, że jeszcze bardziej spinają mięśnie tych okolic. Dolegliwości pojawiły się po bardzo ciężkim porodzie z próżnociągiem. Mam wrażenie że mięśnie tych okolic są bardzo napięte i powodują coś w rodzaju stanu zapalnego, na który nie ma lekarstwa. Czasami wręcz wszystko w miednicy pali jakby ktoś podpalał ogniem lub kłuł ostrzem. Miałam też robioną termolezję nerwu sromowego - bez efektu. Terapie manualne tych okolic jedynie spowodowały pogorszenie stanu i zapalenie nerwu. Wstrzykiwano mi również botoks w okolice pachwin - bez efektu. Czasem wypicie "zwykłego piwa" daje większą ulgę niż wszystkie dotychczas stosowane leki. Nie potrafię tak dalej żyć, wciąż bez wiarygodnej diagnozy i prawidłowego leczenia, a stosowanie benzodiazepin nie jest rozwiązaniem. Bardzo proszę o wskazówkę z czym mam do czynienia, czy tak właśnie przebiega neuralgia tego nerwu, jeśli tak dlaczego nawet jeśli ból uspokoi się na jakiś moment wszystko zaczyna się na nowo po wizycie w toalecie i dłuższym siedzeniu.
Ważna interpretacja kliniczna , badanie, ocena historii , wyników, badań, ogólnego stanu zdrowia ...
Konieczna pełna konsultacja; leki p.depresyjne, modyfikujące przekaźnictwo bólu;
Warto omówić z Neurologiem
Pozdrawiam i zapraszam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Raczej należy myśleć o bólu funkcjonalnym miednicy małej. Niestety jest to trudna do leczenia jednostka chorobowa.
W tego rodzaju bólu do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne oraz leki przeciwpadaczkowe. Podkreślić należy, że leki te są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w odpowiedniej, często wysokiej dawce oraz przez odpowiednio długi czas.
Rzadko skuteczna jest monoterapia, często konieczne jest stosowanie odpowiednio dobranych leków z różnych grup, o różnych mechanizmach działania. Przepisując leki o różnych mechanizmach działania stosuje się zazwyczaj metodę „prób i błędów” polegającą na podawaniu kolejno leków o uznanej skuteczności działania aż do ustąpienia bólu. Najczęściej stosuje się połączenie leku przeciwdrgawkowego z lekiem przeciwdepresyjnym, benzodiazepiny mogą być stosowane przez ograniczony czas jako leki wspomagające.

Eksperci

Małgorzata Starzec-Proserpio

Małgorzata Starzec-Proserpio

Fizjoterapeuta

Warszawa

Agata Kowalczyk

Agata Kowalczyk

Fizjoterapeuta

Warszawa

Filip Fabijański

Filip Fabijański

Fizjoterapeuta

Lublin

Paula Wapiennik

Paula Wapiennik

Fizjoterapeuta

Libiąż

Grzegorz Boczkowski

Grzegorz Boczkowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 8 pytań dotyczących usługi: ból miednicy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.