Czy to może mieć związek z sercem?

7 odpowiedzi
Mam 20 lat, spokojną prace, od kilku miesięcy żadnych zmian w życiu, nic stresujacego. Tydzień temu dostałam silnych duszności z bardzo silnym kluciem w okolicy mostka, promieniującego do lewej piersi. Ból nasilal się przy próbie wdechu.
Kilka dni był spokój, oprócz trudności przy głębszych wdechach. Dwa dni temu kolejny raz zaczęło mnie bardzo kłuć, nie mogłam nabrać powietrza. Od tego czasu ból utrzymuje się (między mostkiem, a lewą piersią), bardzo boli przy wdechu, coraz częściej mam problem z nabraniem powietrza. Niekiedy zdarza się silne kłucie, które po kilku minutach ustępuje, zeby za kilka godzin znów się pojawić.
Mam też torbiel jajnika, na razie nieleczona. I również coraz częściej czuję silne kłucie jajnika. Ale to chyba nie może być powiązane.
Co robić w opisanej sytuacji?
ból w klatce piersiowej jest zawsze niepokojącym objawem. Wymaga diagnostyki pod okiem specjalisty kardiologa. Podała Pani dużo danych, ale niezbędne byłoby badanie lekarskie.

W razie utrzymywania się dolegliwości proszę udać się do lekarza, konieczny może być rtg klp.
Niestety, jedyną sensowną radę jest - zgłosić się szybko do lekarza, na początek do lekarza rodzinnego, który wstępnie oceni charakter bólu, zbada Panią przedmiotowo (m.in. osłucha itp.), wykona wstępne badania (myślę, że potrzebne będzie spoczynkowe EKG, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, zapewne badania krwi) i zaplanuje dalsze postępowanie. Ale przede wszystkim, jak mam nadzieję, wykluczy potencjalne poważne przyczyny opisywanych dolegliwości. Jeżeli ma Pani możliwość udać się od razu do specjalisty - proponuję zacząć od kardiologa. To, co napisałem powyżej, nie oznacza, że przesądzam, jaka jest przyczyna Pani dolegliwości; niewykluczone, że podłoże dolegliwości jest emocjonalne.
Dzień dobry! Na początku przepraszam za późną odpowiedź, Pani pytanie spłynęło do mnie z serwisu Znany Lekarz dopiero dziś. Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o zapaleniu osierdzia. Konieczny jest bezpośredni kontakt z lekarzem w celu uzupełnienia wywiadu oraz badania fizykalnego. Pewną podpowiedź co do rozpoznania może dać EKG, ale rozstrzygającym badaniem zazwyczaj jest ECHO serca. Dodatkowo należałoby wykonać badania laboratoryjne w kierunku procesu zapalnego (morfologia, CRP).
Te dolegliwości są zupełnie niecharakterystyczne dla choroby serca. Wygląda to raczej na neuralgię międzyżebrową. Proponuję się zgłosić do lekarza rodzinnego.
Z tego co Pani pisze wygląda,że jest to raczej ból pochodzenia " niesercowego",ale aby być pewnym musiałbym Panią zbadać, wykonać ECHO aby wykluczyć tło kardiogenne. Pozdrawiam,
Warto zrobić echo serca aby wykluczyć rzadkie wprawdzie ale groźne wady serca lub choroby aorty. Najbardziej prawdopodobna przyczyna to dolegliwości ze strony układu mięśniowo- kostnego tzw neuralgię międzyżebrowa , ale echo serca warto zrobić.