Czy to może być zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej?

3 odpowiedzi
Szanowni Państwo,
chciałabym poradzić się w pewnej kwestii. Jestem kobietą, mam 28 lat. Odkąd pamiętam zawsze miałam niskie ciśnienie, w liceum ok. 110/70, obecnie jest ono niższe - zazwyczaj ok. 85-90/54-65 puls zazwyczaj niski ok. 50-60, wieczorem zdarza się czasami nawet 47. Mam również hipotonię ortostatyczną - po zmianie pozycji robi mi się przez chwilę ciemno przed oczami. Wcześniej dolegliwości nie były bardzo dokuczliwe. Od roku z powodów zdrowotnych (problemy z zawrotami głowy) zmniejszyłam znacznie aktywność fizyczną, dużo czasu spędzam w domu. I od czerwca pewne dolegliwości zaczęły się nasilać - osłabienie, uczucie płytkiego oddechu, uczucie zimna i bladość, bardzo często mam nudności mimo braku problemów z układem pokarmowym. Bardzo źle toleruję wysiłek - szybko się męczę, czuję drżenie ciała, pocę się i jest mi słabo. Doszło uczucie słabości jak przed omdleniem - czasami rano czuję się tak słabo, że muszę leżeć, dopiero po południu jest lepiej. Słabo czuję się też po kąpieli, a czasami też po posiłku. Nasiliła się hipotonia ortostatyczna - praktycznie przy każdej zmianie pozycji mam ciemno przed oczami. Te wszystkie objawy nasilają się na kilka dni przed miesiączką. Miałam wykonywane badania - echo serca, ekg i holter 24h, jednak lekarz nic nie stwierdził. Nie mam anemii, z tarczycą też jest dobrze. Czy to może być np. zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej lub coś innego, rzadszego? Co powinnam zrobić? Jak sobie pomóc? Bardzo proszę o radę.
Proponuję uzupełnienie diagnostyki o test pochyleniowy, diagnostykę nadnerczy oraz ewentualnie proszę rozważyć podłoże depresyjne.

Dzień dobry, napewno ma Pani problem z hipotonią ortostatyczną. Jeśli echo serca i holter wychodzą prawidłowo, proponuję wykonanie próby wysiłkowej pod kontrolą kardiologa i jeśli wynik będzie prawidłowy będzie mogła Pani zacząć więcej się ruszać i ćwiczyć co powinno zmniejszyć dolegliwości i poprawić kondycję. Myśle też że ma Pani sporą komponentę lękową i emocjonalną tych objawów. Jeśli Pani odpowiada zapraszam do mojego gabinetu w Katowicach. Pozdrawiam
Witam, wskazane jest wykonanie Tilt Test. Można to wykonać w wybranych poradniach lub oddziałach kardiologicznych. Dobrze by było też zrobić RTG kręgosłupa szyjnego i piersiowego. Pozdrawiam