Czy to może być zapalenie mięśnia sercowego?

5 odpowiedzi
Witam. Jakiś tydzień temu byłem przeziębiony, lekka gorączka nocą, ból gardła i ogólne osłabienie, po 3 dniach wygrzewania w domu zrobiło mi się lepiej, dzień później pojechałem na wycieczkę w góry, w górach zaczął dokuczać mi ból w klatce piersiowej i ogólne osłabienie. Po powrocie z gór ból był już mniejszy ale postanowiłem wybrać się do lekarza, lekarz zalecił badanie EKG oraz morfologie wraz z CRP,OB oraz CK-MB. W badaniach wyszło wszystko w normie ponieważ CK-MB wyszło 3 u/l (zakres ref. 16), OB 5 (zakres ref. 10), Leukocyty w normie, oraz CRP 6,5 (zakres ref. 10). W EKG również lekarka nie zauważyła nic niepokojącego. Czy na podstawie tych badań można wykluczyć zapalenie mięśnia sercowego?
Witam. Na podstawie podanych przez Pana informacji, można stwierdzić, że występowanie u Pana zapalenia mięśnia sercowego jest bardzo mało prawdopodobne.
Pozdrawiam serdecznie

Warto by było oznaczyć poziom troponiny oraz wykonać echo serca, aby wykluczyć powikłania infekcji. Jest jednak stosunkowo rzadka sprawa.
Proponuję wykonanie UKG, wtedy już będzie pełny spokój.
Warto by jeszcze poznać wynik troponiny i dla większej pewności wykonać echo serca *czy nie zaburzeń kurczliwości, czy nie ma płynu w osierdziu itp.).
Dzień dobry! Na podstawie w/w badań nie można jednoznacznie wykluczyć zapalenia mięśnia sercowego. Czynnikiem przemawiającym za tym, że coś jednak mogło się wydarzyć, jest bardzo krótki czas jaki upłynął od początku infekcji do wyjazdu w góry -
3 dni to za krótko na wyleczenie infekcji wirusowej i jeśli były objawy ze strony serca, nie należy ich bagatelizować. Badaniem oceniającym ewentualne zaburzenia kurczliwości, czyli konsekwencje zapalenia mięśnia serca, które mają znaczenie prognostyczne jest ECHO serca, natomiast jedynym badaniem pokazującym, czy w mięśniu toczy się proces zapalny jest rezonans magnetyczny. Jeżeli badania laboratoryjne są pobierane w pewnym odstępie czasu od wystąpienia dolegliwości mogą być już prawidłowe i ich wyniki nie wykluczają rozpoznania zapalenia/uszkodzenia mięśnia serca, CK-MB jest markerem utrzymującym się we krwi bardzo krótko, inny marker - troponina - utrzymuje się znacznie dłużej, ale jeśli od początku choroby upłynęło 2 tygodnie, to i po niej nie będzie już śladu. EKG może być całkowicie prawidłowe i także nie wyklucza choroby. Sugeruję zgłosić się jak najszybciej do kardiologa.