czy to może być SM?

3 odpowiedzi
Czy to może być SM? W rezonansie magnetycznym wyszły mi zmiany demielinizacyjne obu półkul oraz torbiel pajęczynówki. Od jakiegoś czasu bardzo pogorszyło się moje zdrowie, otóż
bardzo boli mnie głowa a najczęściej po lewej stronie i w czasie bólu zaczyna mi drętwieć cała lewa strona twarz, kończyna górna i dolna sztywnieje strasznie i to trwa do godziny a nieraz przy silniejszym takim ataku nawet ponad godzinę. Bardzo się boję bo nie wiem co jest. Jestem bardzo osłabiona i ciągle zmęczona .Do tego wszystkiego jeszcze pogorszył mi się wzrok i zaczęłam miewać stany depresyjne. Jest to dla mnie bardzo uciążliwe. Bardzo proszę o szybką odpowiedz .
Konieczna jest konsultacja w poradni neurologicznej. Sam obraz w badaniu MRI może ale nie musi potwierdzać rozpoznania SM. Jest to tylko badanie dodatkowe. Obraz taki może występować w wielu innych schorzeniach neurologicznych i internistycznych. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Witam serdecznie.
Do rozpoznania stwardnienia rozsianego konieczne jest spełnienie pewnych kryteriów. Nie można postawić takiego rozpoznania jedynie na podstawie wyniku rezonansu magnetycznego. Część z objawów, które Pani opisuje mogą sugerować SM, ale mogą także wynikać z innych schorzeń. Na pewno konieczne będzie badanie neurologiczne i ewentualna dalsza diagnostyka. Osłabienie i ciągłe zmęczenie mogą pojawić się w zaburzenia hormonalnych, a dolegliwości bólowe głowy z innych przyczyn- decyzję podejmie neurolog po rozmowie z Panią. Proponuję także by skonsultowała się Pani z okulistą. Powodzenia. pozdrawiam
Szanowna Pani,
na podstawie Pani opisu nie można rozpoznawać SM, a nawet wręcz należałoby tę diagnozę wykluczyć.
Natomiast owe zmiany demielinizacyjne wymagają oczywiście weryfikacji, najlepiej w warunkach oddziału neurologicznego.
dr Andrzej Żytkowski