czy to może być chad?

11 odpowiedzi
Podejrzewam u siebie chorobe afektywna dwubiegunową, jednak objawy depresji i hipomanii (pasują idealnie do opisów w internecie natłok myśli, smutek z niewiadomej przyczyny obojętność, nerwowość, drażliwość, zmiany w postrzeganiu swoich możliwości od "do niczego sie nie nadaje" do "moge osiagnac wszystko", powtarzanie jednego słowa w myślach, zacinanie się, mówienie bez składu, w zeszłym roku myśli samobójcze) zmieniają się różnie często w bardzo krótkim czasie tj w przeciągu tygodnia a nawet kilku dni. Czy to znaczy, że niepotrzebnie się martwię i są to tylko uciążliwe wahania nastroju, czy powinnam udać się z tym do specjalisty?
Dzień dobry. Diagnoza CHAD nie jest prosta tzn. badania dowodzą, że od pierwszych objawów do postawienia diagnozy mija ok 10 lat, więc w stawianiu "samodiagnozy" byłbym ostrożny tym bardziej, że jest to rozpoznanie obciążające, które wiąże się z potencjalnie wieloletnim leczeniem. Proszę zebrać dokumentację, zaprosić członka rodziny i wybrać się na badanie do psychiatry, który powinien rozwiać Pani/Pana wątpliwości. Pozdrawiam!

Witam,

warto by było potwierdzić podejrzenie choroby afektywnej dwubiegunowej na wizycie u psychiatry. Skoro wahania nastroju są uciążliwe- można by pomyśleć nad włączeniem stabilizatora nastroju, aby te wahania zmniejszyć lub zlikwidować.
Dla potwierdzenia podejrzenia dwubiegunowości polecam wykonanie kwestionariusza HCL-32, może on ułatwić diagnostykę (dostępny np na stronie internetowej: centrumdobrejterapii.pl/materialy/depresja-czy-choroba-dwubiegunowa-kwestionariusz-objawow-hipomanii-hcl-32/ )

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta
gabinetspectrum.pl
Opis objawów jest niepokojący, może wskazywać na cechy dwubiegunowości. Myśli samobójcze to objaw chorobowy, nie należy tego bagatelizować, nawet jeśli już ustąpiły. Dodatkowo znaczna chwiejność emocjonalna potrafi utrudniać codzienne funkcjonowanie. Polecam rozmowę ze specjalistą.
Witam.

Warto udać się na konsultację psychiatryczną. Objawy, które Pani opisuje, mogą świadczyć o zaburzeniu, które Pani podejrzewa. Badanie psychiatryczne jest niezbędne, aby postawić właściwe rozpoznanie. Zachęcam Panią do odbycia wizyty u lekarza psychiatry.

Pozdrawiam serdecznie.
Choroba afektywna dwubiegunowa ma kilka odmian w zależności od częstotliwości i rodzaju występujących objawów. Istnieje również odmiana zaburzenia dwubiegunowego z tzw. szybką zmianą faz ( rapid cycling) -w której objawy depresyjne lub maniakalne występują min 4 razy w ciągu roku. Istnieje również chad z bardzo szybką zmianą faz tzw. ultra rapid cycling- gdy objawy zmieniają się w ciągu dni lub tygodni a czasem nawet w ciągu doby.
Czasem podobne objawy występują również w przebiegu problemów osobowościowych. Szczegółową diagnozę na podstawie rozmowy z pacjentem postawi specjalista psychiatra.
Diagnoza chad z szybką zmianą faz nie oznacza, że musimy cierpieć z powodu wahań nastrojów. Mamy w medycynie wiele nowoczesnych leków stabilizujących nastrój, które skutecznie wyrównują uciążliwe wahania nastroju nawet w odmianach chad z szybką i bardzo szybką zmianą faz, a przy tym umożliwiają "normalne" funkcjonowanie. Nie powodują też uczucia stłumienia, senności itp. Proponuję wizytę u specjalisty, który postawi diagnozę i ewentualnie zaproponuje leczenie.
Objawy, które Pani opisuje są niespecyficzne. Takie objawy mogą występować w zaburzeniach osobowości, depresji, chorobie dwubiegunowej, cyklotymii. Proszę udać się do lekarza psychiatry.
Witam, zdecydowanie trzeba udać się do psychiatry, który po dokładnym badaniu postawi właściwą diagnozę. CHAD to choroba do rozpoznania której muszą być spełnione określone kryteria. Objawy wymienione w liście nie są specyficzne i mogą też występować w innych zaburzeniach. Pozdrawiam.
Odpowiedź zacznę od końca pytania. Jeżeli są to tylko jak Pani pisze "uciążliwe wahania nastroju" to i tak warto udać się do specjalisty bo jak rozumiem te wahania są na tyle uciążliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pomoc specjalisty na pewno poprawi komfort Pani życia, niezależnie od tego jaki jest to rodzaj dolegliwości.
Opisywane przez Panią dolegliwości oczywiście mogą również wskazywać na CHAD, jednak mogą również mieścić się w spektrum innego rodzaju zaburzeń i dlatego w mojej ocenie najlepiej byłoby dla Pani skontaktować się osobiście i bezpośrednio z specjalistą psychiatrą. Pozdrawiam
Dzień dobry,
wyżej opisane objawy mogą być związane z chorobą, ale nie muszą. Kwestia m.in.amplitudy wahań nastroju i wielu innych czynników, kryteriów, które zdecydowanie trzeba omówić z lekarzem osobiście, wskazany dłuższy wywiad i dokładne dopytanie o objawy, nie wspominając juz o tym,że pacjenta trzeba zobaczyć i zbadać, żeby sobie nie zrobić krzywdy opierając się na wiedzy z sieci. Żeby rozwiać wątpliwości warto skonsultować się osobiście. Jesli to są nawet jak Pani wspomina uciążliwe wahania nastroju, to też warto pomóc sobie. Pozdrawiam
Zdecydowanie powinna Pani zgłosić się do specjalisty, który po zbadaniu postawi diagnozę i odpowie na Pani pytania i watpliwości.
Na podstawie jedynie opisu nie należy stawiać diagnozy, równie dobrze mogą to być wahania nastroju i emocji związane z zewnętrzną sytuacją. Niewątpliwie wizyta u specjalisty jest wskazana, pomoże rozwiać wątpliwości.
Pozdrawiam,
JK