Czy to moe być zapalenie naczyń związane z nadwrażliwością.

4 odpowiedzi
Dostałem leki na zapalenie jądra, którego jak później się okazało nie miałem ponieważ były to żylaki powrózka nasiennego. Dostałem antybiotyk Oroflocina, tabletki krążeniowe Calcium dobesilate galena i phlebodia. Prawdopodobnie po antybiotyku wystąpiła u mnie reakcja alergiczna, w ten sam dzień zaczęły mnie strasznie boleć nogi, do tego nie mogłem ani jeść ani spać. Po 3 dniach odstawiłem wszystkie tabletki, po tygodniu od ich wzięcia zrobiłem badanie krwi i moczu. Krew wszystko ok CRP -1 tylko OB - 2. Mocz ogólnie nieciekawy, wykryto leukocyty, erytrocyty, białko i moczany. Po odstawieniu tabletek większośc objawów ustąpiła ale został ból nóg do tego doszły kilkusekundowe skurcze na całym ciele ale najczęściej na nogach. Miesiąc później (od wzięcia tabletek) zrobiłem badania krwi i moczu, wszystko w porządku, wszystkie elektrolity, próby(profile) nerkowe, próby wątrobowe w normie. Jest już 1,5 miesiąca, nadal bolą mnie nogi, do tego widać u mnie kilka fioletowych żyłek na stopie, na nogach mam kilka niewielkich jasnozielonych plam ( wyglądają jak sińce ale są jasnozielone). Obecnie te skurcze zdarzają się już bardzo rzadko, został tylko ból lub jakby straszne zmęczenie nóg które czuję najbardziej wieczorem w łóżku, do tego doszły te jasnozielone plamy na nogach jest ich dokładnie 4 i nie są bolesne. Pytanie jest takie, w ulotce antybiotyku wyczytałem działania niepożądane takie jak "zapalenie naczyń związane z nadwrażliwością", czy te wszystkie objawy da się powiązać z tą chorobą i czy może to być to, a jeśli tak to gdzie się udać. Z góry dziękuje.
Myślę, że nie jest to zapalenie naczyń, a po prostu dalszy ciąg problemów z krążeniem żylnym, którego jednym z objawów są żylaki powrózka nasiennego. Sugeruję lekarza pierwszego kontaktu lub chirurga.
Pozdrawiam.

Lekarz przepisując dobesilate i phlebodia - miał na pewno na myśli poprawę funkcjonowania właśnie układu żylnego, może nieprecyzyjnie wyraził się, określając to zapaleniem jądra, a antybiotyk dodał w celu likwidacji bakterii, które najczęściej rezydują w okolicach pęcherza moczowego, cewki, jąder, prostaty. Pisze Pan - mocz ogólnie nieciekawy - wykryto leukocyty itd - ILE?? Sugeruje to, iż antybiotyk słusznie przepisany był właśnie w celu wyleczenia zakażenia, które widoczne było w badaniu moczu. Ponadto objawy opisywane przez Pana nie wskazują na żadną alergię na lek. Bardziej przypominają objawy zakrzepicy lub szerzej- utrudnienia odpływu krwi z układu żylnego - kończyn dolnych. Będą to luźne dywagacje, ale być może podczas leczenia mikrozakrzepy obecne w żylakach powrózka popłynęły dalej do większych żył i osadziły się tam, stąd późniejszy utrudniony odpływ krwi z kończyn dolnych. Wszystko razem mogło być też spowodowane uciskiem żył - np żyły głównej dolnej - przez guz w miednicy małej. Reasumując proponuję USG (doppler) żył k. dolnych, USG jamy brzusznej aby uwidocznić ewentualne guzy/ucisk z zewnątrz, ponadto parametry typu d-dimery, czasy krzepnięcia...? Dla Pana "Świętego spokoju" można oznaczyć ANA i ANCA w celu wykluczenia zapaleń naczyń. NAjlepszym wyjściem jednak byłąby dłuższa rozmowa z internistą lub chirurgiem naczyniowym, w czasie takich rozmów niekiedy wychodzą różne ciekawostki, jak np. objawy pozornie nie związane, choćby ze strony płuc, sugerujące nowotwór, który sprzyja zakrzepom w całym układzie naczyniowym. Palenie? Wiek? Praca siedząca, mało ruchu plus spożywanie małej ilości płynów. lub większej ilości kawy niż pozostałych płynów.....itd. Mam nadzieje, że problem już dawno rozwiązany, rzadko korzystam z portalu, dlatego odpisuję teraz. Pozdrawiam serdecznie!
Mozę zmiany mieć związek z antybiotykiem ale nie musi. Opisywane zmiany
przemawiają za żylakami i ich istotą .No bo jakie zapalenie jeżeli wskaźniki zapalne sa niskie.....
Być może były to objawy alergiczne po antybiotyku, natomiast jasnozielone plamki na nogach najprawdopodobniej najpierw były sine ( mógł Pan na to nie zwrócić uwagi ) , później zzieleniały, sądzę,że teraz są żółte i następnie znikną.
pozdrawiam Czesław Drozd