2 miesiące temu miałem taki ucisk w klatce piersiowej,uczucie osłabniecia.porobiłem sobie badania,zrobiłem echo serca,próbę wysiłkową i holter ekg.badania wszystkie wyszły w miarę dobrze,bez widocznych patologii,ale ja cały czas kiepsko się czuję,jestem ciągle osłabiony ,zmęczony ,mogę ciągle spać ,schudłem 6 kg w 3 miesiące,kręci mi się w głowie.jestem mężczyzną,mam 45lat ,98 kg cukrzyca typ 2,teraz nie palę ,ale 20 lat paliłem.w mojej rodzinie mężczyżni umierali na sprawy sercowe w młodym wieku - dziadek 55 lat na wylew,wujek 52 lata na zawał ,inny wujek miał udar w wieku 54 lat.moje pytanie jest takie - czy moje obciążenie rodzinne i objawy mogą wskazywać na miażdżycę,czy te padania które wykonałem coś by pokazały,czy pokazują one tylko pracę serca.jakie badania powinienem wykonać aby wykluczyć miażdżycę .jakie były buły jej typowe objawy.badania krwi mam dobre ,trochę podwyższone trójglicerydy do 190 ,cholesterole dobrze.ale jeszcze rok temu wszystkie cholesterole też były podwyższone ,teraz dopiero jak schudłem wszystko mi się trochę unormowało.
Z uwagi na czynniki ryzyka (płeć męska, dodatni wywiad rodzinny, wieloletnie palenie tytoniu w przeszłości, cukrzycę typu 2) proponowałbym rozszerzyć diagnostykę choroby niedokrwiennej serca o tomografię komputerową naczyń wieńcowych. Dodatkowo należałby sprawdzić podstawowe parametry laboratoryjne (morfologię, elektrolity, funkcję nerek, funkcję tarczycy). Nie ma informacji na temat ciśnienia tętniczego oraz dokładnej charakterystyki dolegliwości w klatce piersiowej. Na pewno wymaga Pan konsultacji kardiologa aby ocenił całokształt sytuacji i zaproponował odpowiednią diagnostykę i leczenie

dr n. med. Magdalena Loster
dr n. med. Magdalena Loster
Kardiolog, Internista
Wieliczka
Jeśli test wysiłkowy był ujemny proszę się skupić na kontroli czynników ryzyka miażdżycy, aby nie dopuścić do miażdżycy i jej powikłań jakimi są zawał czy udar.. Do tych czynników należy otyłość, cukrzyca, wysoki cholesterol. Konieczna jest dieta śródziemnomorska i regularny wysiłek fizyczny, ścisła kontrola cukrzycy i ciśnienia tętniczego.

dr n. med. Waldemar Myszka
dr n. med. Waldemar Myszka
Kardiolog, Internista
Poznań
Witam. Czy badania, o których Pan pisze robił Pan sam (na własną rękę), czy po konsultacji z lekarzem? Poza uciskiem w klatce piersiowej, podawane przez Pana objawy nie wskazują na chorobę niedokrwienną serca, ale zupełnie nie wyklucza to występowania u Pana nawet zaawansowanej miażdżycy, która sama w sobie nie daje objawów w sposób bezpośredni, a jedynie poprzez dysfukcję dotknietych tym schorzeniem narządów. Zachęcam do wizyty u lekarza, który po pierwsze na podstawie dostępnych tablic oceni u Pana ryzyko sercowo-naczyniowe, a po drugie na podstawie przeproawdzonego badania być może ustali przyczynę występujących u Pana dolegliwości.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry
Aby oszacować ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych u Pana powinien się Pan zgłosić do lekarza (najlepiej kardiologa), który po pierwsze powinien przeprowadzić z Panem wywiad oraz ocenić ryzyko za pomocą skali SCORE.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Sugeruję wizytę: Konsultacja kardiologiczna
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

dr hab. n. med. Maciej Karcz
dr hab. n. med. Maciej Karcz
Kardiolog, Lekarz sportowy
Warszawa
Z całą pewnością jest Pan zagrożony miażdżycą i jej powikłaniami - zawał serca, udar mózgu, nagły zgon, niedokrwienie kończyn dolnych itp. bardziej niż przeciętna osoba w Pana wieku (cukrzyca, palenie, obciążenie rodzinne). Sprawa jest zbyt poważna - żeby nie powiedzieć: życiowa - by można ją było omawiać korespondencyjnie, zwłaszcza że zupełnie nie precyzuje Pan swoich objawów ("taki ucisk w klatce piersiowej"). Konieczna wizyta u lekarza kardiologa, który musi dokładnie dopytać Pana o objawy (charakter ucisku? lokalizacja? czas trwania? okoliczności wystąpienia i ustąpienia? objawy towarzyszące? itp., itd.) i w tym kontekście dopiero przeanalizuje wyniki Pańskich badań dodatkowych, a dopiero wtedy będzie mógł starać się odpowiedzieć na Pana pytania: czy to miażdżyca i co dalej z tym zrobić. Inaczej się nie da.

dr n. med. Joanna Wilczyńska-Burlikowska
dr n. med. Joanna Wilczyńska-Burlikowska
Kardiolog, Internista
Warszawa
Dzień dobry! Skoro badania echo, holter i próba wysiłkowa wyszły prawidłowo nie ma podstaw, aby stwierdzić, że Pana złe samopoczucie ma podłoże kardiologiczne. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie o Pana objawy, tu trzeba bezpośredniej wizyty lekarskiej i zebrania dokładnego wywiadu. Niewątpliwie ma Pan wysokie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, o ile na czynniki genetyczne nie ma Pan wpływu, o tyle na modyfikowalne - jak najbardziej. Już niewielka redukcja masy ciała pokazała, że poprzez zastosowanie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej można doprowadzić poziom cholesterolu do normy. Podobnie jest z cukrzycą typu 2, redukcja masy ciała znacznie poprawia jej kontrolę. Należy więc dalej starać się schudnąć, trzymać dietę, regularnie się ruszać i nie wracać do palenia tytoniu. To tyle (i aż tyle), co może Pan zrobić, aby obniżyć ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej.

mgr Ewelina Bonszkowska
mgr Ewelina Bonszkowska
Dietetyk
Gdańsk
Dzień dobry.
Ciężko mi odpowiedzieć na Pana pytanie, bez konkretnych informacji. Na pewno jest Pan w grupie ryzyka i niezbędna jest odpowiednia dieta, która może poprawić wyniki badań, ale przede wszystkim Pana samopoczucie. Myślę, że w Pana przypadku niezbędna jest wizyta u dobrego internisty, ale również dietetyka, aby opowiedział Panu w jaki sposób należy komponować dietę.

Specjaliści w zakresie leczenia: miażdżyca

Barbara Kuśnierz

Barbara Kuśnierz

Kardiolog, Internista

Bytom

Jakub Zasada

Jakub Zasada

Chirurg naczyniowy, Chirurg, Diagnostyk

Kraków

Anna Kopff

Anna Kopff

Kardiolog

Łódź

Dorota Świątkowska

Dorota Świątkowska

Dietetyk

Warszawa

Willy Hauzer

Willy Hauzer

Chirurg naczyniowy, Chirurg, Lekarz medycyny estetycznej

Żerniki Wrocławskie

Marek Haberko

Marek Haberko

Radiolog

Szczecin

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 13 pytań dotyczących usługi: miażdżyca

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.