Czy to już depresja?

2 odpowiedzi
Dzień dobry.
Od dwóch lat z chwilową przerwą zmagam się ze złym samopoczuciem. Zaczęło się od choroby z której nie umiałam się pozbierać, strach, że umrę przed Komunią swojego syna, w końcu zwolnienie się z pracy, bo często chorowałam. W między czasie wizyta u psychiatry (jednorazowa), jakaś chwila przerwy i znów problemy zdrowotne (kamienie), strach w sumie nie wiadomo o co, bo do każdego lekarza do jakiego trafiam mówi, że wszystko nie wygląda najgorzej, a u mnie złe samopoczucie dalej męczy :-( najlepiej to bym cały dzień leżała w łóżku i nigdzie nie wychodziła, wtedy czułabym się bezpiecznie :-( ale nie mogę, bo mam męża i dwójkę dzieci, które martwią się o mnie jak mnie znowu widzą w łóżku leżącą w ciągu dnia. Byłam na wizycie u homeopatki/irydolog i dr stwierdziła, że jestem silną kobietą i te schorzenia, które mam nie są najgorsze, ale ze względu na moją płaczliwość, strach o swoje zdrowie i ogólne rozbicie kazała mi skonsultować się z psychologiem. Dostałam leki na refluks, mam nadzieję, że przynajmniej po nich się lepiej poczuję i wtedy wybiorę się na wizytę do psychologa ale czy to jest naprawdę konieczne, czy jest w stanie ktokolwiek mi pomóc? Czy to już jest takie stadium choroby, że trzeba iść od razu do psychiatry? Boję się...
Witam serdecznie,

Zachęcam serdecznie żeby Pani wybrała się do psychoterapeuty na rozmowę/konsultację a po tym spotkaniu możliwe, że sama Pani się zdecyduję na długoterminową pracę. Z tego co Pani opisuję jest wiele obciążeń somatycznych jak kamienie, refluks a także obniżony nastrój, poczucie bezsilności, bezradność, płaczliwość. lęk oraz silne myślenie katastroficzne. Wszystko to faktycznie może świadczyć o zaburzeniach depresyjno-lękowych. Warto żeby Pani zadecydowała się z kimś porozmawiać, nie zawsze jest tak,że należy od razu włączyć wsparcie farmakologiczne. Proszę spróbować potraktować na spokojnie tą pierwszą wizytę i pomyśleć sobie, że "nic nie muszę po prostu chcę poznać siebie, co z czego wynika, jak się chronić przed objawami.
Życzę wszystkiego dobrego,
BMB

Witam, z tego co Pani pisze, wynika, że lekarze, z którymi się Pani konsultowała, nie upatrują przyczyn Pani złego samopoczucia w chorobach somatycznych, ale skłonni są raczej widzieć psychiczne podłoże Pani złego samopoczucia, płaczliwości, lęku. W takim wypadku rzeczywiście warto skonsultować się z psychologiem bądź psychoterapeutą, by ustalić możliwy w Pani indywidualnym przypadku sposób leczenia. Objawy, o których Pani mówi, mogą mieć podłoże nerwicowe, dokładna diagnoza możliwa jest jedynie podczas indywidualnej konsultacji. Pozdrawiam.