Czy to jest nerwica?

4 odpowiedzi
Witam, mam problem z ojcem alkoholikiem od dłuższego czasu. Wszystko tłumiłam w sobie i nie dzieliłam się z nikim moimi doświadczeniami, ale od pewnego czasu kiedy się zdenerwuje odczuwam ból serca, duszności, uczucie słabości nie mogę ustać na nogach mam lęki, czy to jest nerwica?. Od tygodnia zastanawiam się nad wizytą u psychologa.
Szanowna Pani,
dolegliwości jakie Pani odczuwa mogą być następstwem skrajnego stresu, przewlekłego lęku... Nie wiem jednak ile ma Pani lat czy jest Pani dorosłym dzieckiem alkoholików..? Życie dziecka w rodzinie, w której ktoś pije patologicznie, jest związane ze stanem chronicznego napięcia i przeciążenia emocjonalnego. Bardzo często przezywa ono strach, lęk, gniew, smutek, napięcie i upokorzenie. Jest to związane nie tylko z konkretnymi i powtarzających się zagrożeniami, ale także z rozpadem systemu więzi i oparcia, który powinien istnieć w domu rodzinnym i dawać członkom rodziny poczucie bezpieczeństwa. Może to powodować różne dolegliwości somatyczne. Z tego powodu z pewnością powinna Pani spotkać się z psychologiem i omówić to co Panią niepokoi .
Proponuję również udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu zrobienia badań , które wykluczyłyby inne choroby somatyczne.
Serdecznie pozdrawiam
Magda Synowska

Zachęcam do wizyty. Pomoże doprecyzować diagnozę, zastanowić się nad ewentualnym leczeniem. . Psycholog po wysłuchaniu Pani zasugeruje np. konieczność konsultacji lekarskiej albo podjęcia leczenia psychoterapeutycznego.
Dobry wieczór,
objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na nerwicę. Jednak konieczna będzie wizyta u psychiatry. Wtedy po zebranym wywiadzie lekarz zapisze leki lub/i skieruje na psychoterapię do psychoterapeuty. Proszę nie zwlekać z wizytą, bo wyobrażam sobie jaki musi cierpieć.
Pozdrawiam
Dzień dobry Pani, objawy, po krótkim opisie tego, co się z Panią dzieje wydaje się, że mam Pani dużą świadomość tego, co się z Panią dzieje; tłumienie w sobie 'wszystkiego', różnorodnych emocji wywoływanych w nas poprzez zaistniałą sytuacje i zdarzenia powoduje, że ujawniają się one w inny sposób- często poprzez objawy somatyczne. Niestety świadomość co się z nami dzieje nie często sprawia, że łatwiej sobie poradzić z tą trudną sytuacją.
Zestaw objawów przedstawionych przez Panią rzeczywiście jest nazywany nerwicą i terapia u psychoterapeuty jest najlepszą drogą do poradzenia sobie z lękami i takimi objawami jak bóle serca, duszności i uczucie słabości. Pozdrawiam serdecznie, Joanna Satułą-McGirr

które Pani opisuje wydają się być związane z tłumieniem