Czy to cos poważnego (torbiel i węzły chłonne)

1 odpowiedzi
Badanie : MR jamy brzusznej wielofazowe z kontrastem
ICD 10:

Badanie MR narządów jamy brzusznej wielofazowe z kontrastem wykonane w przekrojach
poprzecznych i czołowych uwidoczniło:
wątrobę bez cech powiększenia, o dł. do ok.135cm w linii środkowo-obojczykowej prawej,
bez zmian ogniskowych litych, z pojedynczą 4mm torbielą , która położona jest podtorebkowo
w seg. 5,
pęcherzyk żółciowy o dł. do ok. 5,5cm,bez cech pogrubienia ściany i ubytków sygnału-złogów,
drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe bez cech poszerzenia,
trzustka niepowiększoną bez zmian ogniskowych , przewód trzustkowy o zaznaczonym
prawidłowo sygnale,
śledzionę o wym. ok. 10,5x5,8x9,2cm bez zmian ogniskowych,
nadnercza bez zmian ogniskowych,
nerki położone typowo o dł. do ok. 10-11mm bez zmian ogniskowych i cech poszerzenia UKM,
drobne o śr. w osi krótkiej do ok. 3-6mm węzły chłonne w okolicy krzywizny mniejszej
żołądka,wnęki wątroby , wokół trzustki,trzewne,krezkowe i w przestrzeni zaotrzewnowej ,
okołoaortalne i najpewniej w okolicy wnęki śledziony
Dzień dobry. Opis torbieli nie jest opisem niepokojącym.Brak opisu dodatkowych cech torbieli wskazuje na obecność tzw. torbieli prostej, czyli o łagodnym charakterze. Węzły chłonne w okolicy krzywizny mniejszej o tej długości mogą być węzłami odczynowymi na np. zapalenie błony śluzowej żołądka lecz to trzeba sprawdzić. Patologiczny wymiar rozpoczyna się od 6mm w górę.