czy to choroba hasimoto

1 odpowiedzi
Witam,
Mam 32 lata i następujące wyniki tarczycy tsh 7,600, ft 3 4,8, ft 4 13,44 p.ciała anty-TPO 373,3. Dwa miesiące temu moje tsh była na poziomie 10,00, odstawiłam gluten oraz nabiał. Moja siostra cierpi na niedoczynność tarczycy, badania zrobiłąm bo xle się czułam byłam ciągle zmęczona i ospała. Czy przeciwciała świadczą o chorobie hasimioto. Byłam na wizycie u endokrynologa, który spieszył się tak bardzo, że wizyta trwała raptem 5 min i niewiele się z niej wyciągnęłam. Zbadał ręcznie tarczycę, twierdząc, że wszystko jest w porządku dostałam Euthrox N50. źle się czuję po tych tabletkach, mam zawroty głowy i jestem ospała. Nie wiem co robić, umówiłam się do innego lekarza, ale bojkę się, że znowu trafię na mało komunikatywnego i konkretnego lekarza. Proszę o pomoc co w zaistniałej sytuacji mam robić.
Dzień dobry,
Miano p/ciał anty-TPO wskazuje na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Pani aktualny stan nazywamy niedoczynnością utajoną (czyli hormony fT3 i fT4 są jeszcze w normie, a TSH już jest podwyższone). Proponuję dokończyć diagnostykę o ile jeszcze tego Pani nie zrobiła: wykonać USG tarczycy, na wszelki wypadek z krwi oznaczyć miano przeciwciał anty-TSH oraz powtórzyć wynik TSH i fT4 bez porannaj dawki leku – to ostatnie jest bardzo ważne. Jeśli rozpoznanie wstępne się potwierdzi, to do końca życia wymagała będzie Pani substytucji hormonalnej.
Euthyrox to hormon tarczycy w tabletce. Powinno się go przyjmować na czczo, na pół godziny przed śniadaniem, popić wodą niegazowaną bezsmakową. Generalnie zaczyna się od połowy dawki przez pewein czas i stopniowo ją zwiększa do normalizacji hormonów. Jeśli lek wywołuje u Pani objawy nietolerancji powinna Pani zmienić preparat na inny. Na polskim rynku jest ich sporo.
Życzę dużo zdrowia oraz wszystkiego najlepszego.