czy to angina

5 odpowiedzi
Od paru lat mam chrypkę.zmienił się ton głosu .częste zapalenia gardła w okresie jesiennym. co robić?
Witam
Trudno postawić diagnozę bez badania pacjenta. Przewlekłe chrypka wymaga regularnej oceny przez laryngologa.
Do niegroźnych przyczyn takich dolegliwości należy podsychanie (przewlekły suchy nieżyt gardła i krtani), które nasila się wraz z wiekiem pacjenta. Jeśli z różnych przyczyn chory oddycha jamą ustną a nie nosem to zwiększa podsychanie i tendencję do częstszych infekcji. Można rozważyć pracę w warunkach szkodliwych (opary, lakiery, zapylenie, suche powietrze). Palenie tytoniu też predysponuje do wyżej wymienionych objawów. Ostateczne rozpoznanie na podstawie badania laryngologicznego. Pozdrawiam

Witam serdecznie.
Konieczna pełna ocena laryngologiczna uzupełniona o ewentualne badanie endoskopowe krtani i wówczas ukierunkowanie dalszego postępowania.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Nie wygląda to na anginę, nie mniej nowrotowy charakter tej dolegliwości sugeruje konieczność wizyty u laryngologa.
Pozdrawiam,
Prof. A. Krzeski
wiek,płeć,zawód,papierosy, inne choroby?
Udać się do laryngologa w celu oceny krtani w badaniu endoskopowym.