Czy tłuszczak rośnie Ma ja moja córka 6letnia co mam robić czy usowac ja

2 odpowiedzi
Czy tłuszczak rośnie

Ma ja moja córka 6letnia co mam robić czy usowac ja
Tłuszczaki zwykle rosną powoli. W moim przekonaniu, jeżeli zmiana jest niewielka i nie przeszkadza dziecku, można obserwować (USG co 4-6 mies). USG pozwala na dokładny pomiar i sprawdzenie czy tłuszczak się zmienia. Jeżeli wzrost będzie bardzo powolny lub tłuszczak nie będzie rósł - można zaczekać z operacją do czasu aż dziecko będzie trochę starsze i będzie lepiej współpracowało (zabieg w znieczuleniu miejscowym). W przeciwnym razie, żeby oszczędzić córce stresu, operacja powinna być wykonana w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym.

Rośnie, ale powoli.
Czy usuwać i kiedy zależy od lokalizacji, wielkości i tempa wzrostu. Proponuję zgłosić się na konsultację do chirurga dziecięcego.