Czy testy na nietolerancje pokarmową są rozwiązaniem?

4 odpowiedzi
Jestem 21-latką, mam nadmierne rogowacenie mieszkowe skóry. Niby problem dermatologiczny, ale nie występuje w odosobnieniu tj. mam również częste bóle brzucha, liczne ukłucia po posiłkach, ciągłe bóle głowy, łzawienie oczu,całoroczny katar i ospałość.Mimo prawie całościowego wykluczenia glutenu i nabiału krostki nie pojawiają się już w tak dużej ilości, ale pozostałe problemy zostały. Czy powinnam zrobić testy na nietolerancję pokarmową, jeśli na alergię nic nie wykazały? Czytałam też o badaniach ANA. Zastanawiam się czy dieta to rozwiązanie.
Witam,
Dobrze skomponowana, zdrowa dieta wykluczająca składniki, które Pani nie służą jest zawsze bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednocześnie nie tylko produkty nabiałowe i gluten mogą być takimi niewskazanymi składnikami Pani diety. Test nietolerancji pokarmowych może być pomocny jednak ja najpierw zaprosiłabym Panią na wizytę, na której przeprowadzę szczegółowy wywiad żywieniowy i zdrowotny. Pozwoliłoby nam to zdecydować o tym co warto zrobić dalej.
Pozdrawiam serdecznie,

Witam serdecznie, warto skontaktować się z poradnią prowadzącą badania nietolerancji pokarmowych, lub zrobić takie testy samodzielnie. Często okazuje się, że nietolerancje lub nadwrażliwość może doprowadzać do problemów skórnych a także owocować problemami dermatologicznymi. Warto skonsultować się ze specjalistami, żeby znaleźć przyczynę, a nie tylko zaleczać skutek
Dzień dobry,
Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie do diety produktów mających działanie przeciwzapalne. Testy na nietolerancję pokarmową nie są zawsze celnym rozwiązaniem. Oczywiście, postępowanie wskazałabym po przeprowadzeniu bardzo dokładnego wywiadu z Panią podczas konsultacji, ale już teraz sugerowałabym obserwację (pomocne w tym celu byłoby prowadzenie dzienniczka zywieniowego) po jakich produktach ma Pani nasilenie objawów.

Pozdrawiam,
Małgorzata Różańska
Witam,
Rzeczywiście przyczyną Pani dolegliwości może być nietolerancja pokarmowa. Proponuję, żeby wykluczała Pani po kolei z jadłospisu inne produkty, które mogę wywoływać nietolerancję na okres dwóch tygodni. To znaczy proponuję np. całkowicie wykluczyć z diety kakao na ok. 2 tygodnie, sprawdzić (i najlepiej zanotować) czy pojawiły się jakieś dolegliwości. Jeśli będzie się Pani czuła lepiej należy następnie zjeść coś zawierającego kakao i sprawdzić czy objawy się pojawią w ciągu 3 dni. W ten sposób sprawdzając kolejne produkty może Pani sprawdzić co jest przyczyną dolegliwości.
Pozdrawiam,
Karolina