Czy terminy : "odbudowa zęba" i "licówka" są tożsame ?

4 odpowiedzi
Niektórzy stomatolodzy używają zamiennie:odbudowa zęba i licówka .Czy rzeczywiście to jest to samo, ponieważ w cennikach ma odrębne pozycje i ceny ?
Odbudowa zęba zazwyczaj dotyczy odbudowy zręba zęba po leczeniu kanałowym z dalszym odtworzeniem estetyky i funkcji uzupełnieniem protetycznym (koroną), natomiast licówka jest stosowana do poprawy estetyky i funkcji w zębach przednich. Są to różne pozycję.

Witam
Terminy te nie są tożsame. Odbudowa zęba to uzupełnienie brakujących tkanek zęba najczęściej o dużej lub bardzo dużej rozległości. Może obyć przeprowadzona metodami zachowawczmi - odbudowa kompozytowa (wypełnienie) lub protetycznymi (korona, inlay, onlay, overlay). Licówka natomiast to materiał (kompozyt lub porcelana) naklejany na powierzchnie licowa zęba w celu np. korekty kształtu zęba, poprawy estetyki, zmiany koloru, itp.
nie to nie jest tozsame, dwa rózne zabiegi.
Witam.
Odbudowa zęba zazwyczaj dotyczy kilku powierzchni zęba i związana jest z jego zniszczeniem przez próchnicę lub po leczeniu endodontycznym. Odbudowa korony zęba może być wykonana jako wielopowierzchniowe wypełnienie lub onlay (wykonany w laboratorium).
Licówki zazwyczaj wykonuje się dla poprawy estetyki zębów od 3 do 3 na powierzchniach wargowych/zewnętrznych - musi zatem być obecny zrąb z tkanek własnych zęba. Licówki , aby były jak najbardziej estetyczne wykonuje się z porcelany - dlatego też cena jest zupełnie inna.
Z poważaniem
Małgorzata Zając