Czy terapia on - line może pomóc w przypadku utraty radości z życia?

2 odpowiedzi
Mam dużo rzeczy, z którymi nie potrafię sobie poradzić, wmawiam sobie, że jestem szczęśliwa, przy znajomych udaję optymistyczną i uśmiechniętą, ale prawda jest taka, że co chwila wracając do domu płaczę, rozmyślam nad swoim życiem i użalam się nad sobą. Brak mi motywacji, i chęci do życia. Nie wiem co zrobić ze swoim życiem i jakie decyzje podejmować. Pytam o terapię on-line dlatego, że jestem z Lublina. Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
Objawy, o których Pani mówi, faktycznie mogą wymagać konsultacji ze specjalistą najlepiej psychoterapeutą z wykształceniem psychologicznym lub z lekarzem psychiatrą. Potrzebny jest dokładny wywiad, żeby sprawdzić nasilenie objawów i podjąć decyzję o dalszych krokach.
Rozumiem, że z jakichś powodów nie decyduje się Pani na korzystanie z pomocy terapeuty w gabinecie w Lublinie. Ja zawsze zachęcam w pierwszej kolejności do korzystania z psychoterapii w gabinecie wykwalifikowanego psychoterapeuty. Podstawowy powód jest taki, że chociażby w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, w którym ja pracuję, mamy znacznie więcej dowodów naukowych na skuteczność terapii w gabinecie niż na skuteczność terapii on-line. Co nie znaczy, że terapia on-line jest nieskuteczna, to po prostu nowa forma terapii i nie została jeszcze gruntownie zbadana, co do skuteczności i długotrwałości efektów. Jednak jeśli pacjent stoi przed wyborem: brak terapii albo terapia on-line, to w mojej ocenie lepiej jest spróbować terapii on-line niż nie podjąć żadnej próby.
A jeśli chodzi o przebieg terapii. Terapia on-line to rozmowa za pośrednictwem Skype. Jeśli chodzi o samą terapię, to właściwie nie różni się ona od terapii w gabinecie: sposób pracy, podejmowane interwencje terapeutyczne będą te same. Oczywiście fakt, że rozmawiamy na odległość, stanowi pewną trudność i trzeba się z taką sytuacją oswoić, więc trochę więcej czasu potrzeba, żeby poczuć się w tej sytuacji bezpiecznie i komfortowo.
Mogą się też zdarzyć problemy z połączeniem internetowym wtedy trzeba być gotowym np.: na kontynuowanie rozmowy przez telefon albo inną formą kontaktu. W trakcie połączenia, żeby zapewnić komfort rozmowy najlepiej jest korzystać z zestawu słuchawkowego z głośnikiem (więcej informacji technicznych można znaleźć na stronie Skype).
Gdyby Pani chciała się dowiedzieć więcej szczegółów zapraszam na moją stronę internetową lub proszę o kontakt za pośrednictwem e-maila lub telefonicznie.

Terapia on-line , to nie to samo co spotkania w stacjonarnym gabinecie, zdecydowanie polecam poszukać kogoś w swoich okolicach by móc odwiedzać go osobiście. Sam prowadzę wsparcie psychologiczne / terapię on-line, ale zazwyczaj dla osób które już poznałem osobiście (jest to forma uzupełnienia) , albo dla osób ciężko chorych którzy nie mogą ruszyć się z domu/szpitala , a ja nie mam możliwości dojechania. Życzę dużo radości z życia :))) dużo momentów które dają szczęście ! :)