Czy te wyniki badań mogą wskazywać na upośledzonie umysłowe? Całokształt badań wskazuję na rozwój um

2 odpowiedzi
Czy te wyniki badań mogą wskazywać na upośledzonie umysłowe? Całokształt badań wskazuję na rozwój umysłowy w granicach inteligencji niższej niż przeciętna. Mocną stroną uczennicy jest uczenie się wzrokowo - ruchowe w zakresie motoryki małej w tym grafomotoryki oraz orientacja wyobraźnia i wizualizacjia przestrzenna (wynik przeciętny). Najsłabiej rozwinięte są trwałość pamięci werbalnej rozumienie norm i zasad społecznych zdolności do spostrzegania szczegółów oraz przewidywanie konsekwencji zdarzenia początkowego. Wyżej wymienione zdolności przyjmują wynik bardzo niskie. Podobnie rozwinięte są synteza danych spostrzeżeniowych (ujmiwanie relacji część całość) rozumowanie arytmetyczne oraz pamięć słuchowa krótkoterminowa. Rozwój ponizej przeciętnej przyjmują zdolności językowe (werbalizowanie definiowanie) oraz zdolność do klasyfikowania (abstachowanie uogólnianie porównywanie)
Szanowna Pani,
wyniki wskazujące na rozwój umysłowy poniżej przeciętnej sugerują, że warto zająć się edukacją w sposób bardziej dostosowany do dziecka. Zapewnić mu wsparcie psychologa szkolnego i program nauczania z zajęciami indywidualnymi gdzie dziecko będzie mogło pracować nad wskazanymi trudnościami.
Pozdrawiam serdecznie
Adriana Bernady

Często inteligencja niższa niż przeciętna kojarzy się i jest mylona z upośledzeniem. To natomiast dwa różne przedziały na tym samym kontinuum. Inteligencja przeciętna to przedział punktowy 109-90, inteligencja poniżej przeciętnej 89-70, a niepełnosprawność intelektualna zaczyna się poniżej 70IQ.