Czy spożywanie dwóch łyżeczek oleju z czarnuszki dziennie, może przyczynić się do spożywania zbyt dużej ilości kwasów omega-6? Wiem, że nie powinno się przesadzić z omega-6. Jaka dawka tego oleju spożywana codziennie będzie bezpieczna?
Pozdrawiam
W przypadku osób dorosłych zaleca się, aby dziennie spożywać do 2 łyżeczek oleju z czarnuszki.

 Monika Kalińska
Monika Kalińska
Dietetyk
Jelenia Góra
Spozywanie 2 łyżeczek oleju z czarnuszki nie powinno przyczynić się do nadmiernego spożycia kwasów tłuszczowych omega-6. Warto pamiętać, że pewna ilość tych kwasów tłuszczowych jest niezbędna dla zdrowia. Wg FDA kobiety powinny dostarczać około 9-12 gramów omega-6 na dobę, a mężczyźni około 12-17 gramów - jest to zapotrzebowanie, a nie maksymalne spożycie. Dwie łyżeczki oleju z czarnuszki ważą około 8 g i zawierają łącznie około 4 gramów omega-6. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie taka ilość nie powinna stanowić problemu. Należy pamiętać o odpowiedniej podaży kwasów tłuszczowych omega-3. Zapotrzebowanie na kwasy omega-3 to około 1,5 g dziennie (w tym minimum 250mg DHA+EPA oraz około 1 g ALA). Oleju z czarnuszki nie należy jednak spożywać w ilości większej niż 2 łyżeczki na dobę, jednak wynika to z innych jego właściwości, a nie z zawartości kwasów tłuszczowych.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.