Czy skolioza 40 stopni u dziewczyny 14 lat podlega już operacji. Została stwierdzona w 1/2018 A od 3

2 odpowiedzi
Czy skolioza 40 stopni u dziewczyny 14 lat podlega już operacji. Została stwierdzona w 1/2018 A od 3/2018 nosi gorset
Proces kostnienia nie zakończył się więc jest możliwość nie tylko zatrzymania ale przez odpowiednią terapię i instruktaż ćwiczeń cofnięcia (przynajmniej częściowo) tego problemu. Po raz kolejny przypomnę w swych odpowiedziach, ze skolioza to problem z regulacją napięć tkanek miękkich, w których przykurcz/ wzmożona aktywność jednych wyzwoli reakcje w innych. Tutaj stan kośćca będzie co najwyżej tego odbiciem a nie przyczyna sprawczą, gdyż to tkanki miękkie wprawiają w ruch szkielet, który będzie wzrastał zgodnie z prawem Delpecha-Wolfa.
Kwestią kluczową jest tu określenie które to tkanki zaczęły i jaki jest mechanizm przyczynowo- skutkowy(reaktywny).
Zabieg operacyjny jest:
1. nieodwracalny
2.nie niweluje czynników sprawczych ("leczy" objaw, jakim jest skrzywienie a nie zajmuje się napięciem przyczynowym)
3. przez wymuszone unieruchomienie pewnych segmentów wywołuje wtórne usztywnienie w innych tkankach stanowiące źródło kolejnych problemów w przyszłości
i właśnie z tego względu powinien być rozważany jako ostateczność a nie leczenie z wyboru.

Zachęcam do konsultacji ze specjalistycznym fizjoterapeuta,który oceni stan funkcjonalny i ustali przyczynę tych biomechanicznych zaburzeń. Osobiście prowadzę terapię skolioz dzieci i nastolatków nawet z dodatkowymi półkręgami w kręgosłupie.Muszę przyznać,że prowadzona u nich terapia jest na tyle efektywna,że na obecną chwilę nie tylko nie maja przed sobą wizji operacji czy gorsetu ale stopień skoliozy z roku na rok się zmniejsza :).Sekretem jest wypracowany gorset mięśniowy w optymalnych wzorach postawy :)pozdrawiam serdecznie..
Sugeruję wizytę: Konsultacja fizjoterapeutyczna - 70 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.