Czy rsana w pachwinie może mieć związek ze zmiana w płucach

2 odpowiedzi
Dlaczego po operacji guza (ropnia) znowu zbiera sie płyn czy to jest powikłanie pooperacyjne?
Pokrótce opiszę problem. Mojej mamie (73 llata) po wykonaniu kontrolnego RTG leczy sie z powodu astmy zdiagnozowano jakąs zmiane na lewym płacie płuc . Wykonaliśmy jak najszybciej TK klatki piersiowej co potwierdziło obwodowo w seg. 10L obecność owalnej litej masy patologicznej o roz 30x40x37 opierającej się o opłucna przy ścianie tylnej klatki piersiowej itd, nastepnie w szpitalu wykonano szereg badan min bronchofiberoskopię , endoskopową biopsje oskrzela(guz) wynika badania w rozmazach widoczne makrofagi płucne , komorki nabłonka oskrzelowego, krew komórek nowotworowych nie znaleziono wypisano ze skierowanie na badanie PET I do poradnii Torakochirurgicznej (dodam , że mama miała uporczywy kaszel z odkszuszaniem ( pojawiała sie nawet krew) Po badaniu Pet - wzmozony metabolizm glukozy w obrebie obu płatów powiekszonej tarczycy SUV max do 11,9 stan po leczeniu radiojodem , wczesniejsza biopsja guzów tarczycy nie wylazala komorek nowotworowych, klatka piersiowa wzmożony metabolizn glukozy w obrebie nieregularnego guz o SUV max 5,4 wym 54x30 itd Jama brzuszna wzmozony metaboliz glukozy w obrebie zmiany miekkotkankowej w pachinie lewej o SUVmax =10,7 wym 16x8 oraz tkanek miekkich kanału pachwinowego lewego o SUVmax do 3,9- otawrta rana pachwiny lewj tło zapalne po operacji żylaków w 2014 roku ( rana byla wczęsniej leczona u chirurgów bezskutecznie stosowano antybiotyki i inne leki jak sie później okazalo niewlaściwe , gdyz po wymazie nie działały na dana bakterię ) stan troszeczke sie poprawił po weycięciu guza jak sie okazalo podczas operacji ropnia ale nie na długo . Wykonano operacje wycięcie guza płuca lewego (Torakotomia tylno-boczna . Biopsja ściany ropnia plata dolnego płuca lewego . Drenaż jamy opłucnej W badaniu doraźnym komorek nowotworowych nie znaleziono zmiana zapalna w dniu 23.05.2017 roku Przebieg pooperacyjny bez powikłań Kontrolne RTG zadowalające wypisana do domu w stanie ogólnym dobrym. W dniu 02.06.2017 zdjeto szwy po drenazu , Kaszel ustąpił , ale po jakims czasie pojawiła sie dusznośc, mama strasznie sie męczy . Na wizycie kontrolnej w dniu 16.06.2017 roku po wykonaniu zdjecia RTG stwierdzono płyn w jamie opłucnej , lekarz wyznaczył wizyte kontrolna za miesiać bo moze płyn sie wchłonie . W związku z tym prosze o udzielenie odpowiedzi czy faktycznie mamy czekać miesiąc pomimo , ze mama moze czuc sie gorzej ( mama jest osoba bardzie uparta i twierdzi , ze miesiąc to miesiąc) czy zglosić sie wczesniej- dla mnie skoro płynu nie było a jest to znaczy , ze jest jakaś przyczyna , ktora powoduje zbieranie sie płynu i czy ta rana w pachwinie może mieć związek z ropniem w płucach . Dodam , że wynik badani histopatologicznego m" Wycinku z guza" Fragmenty tkanki płucnej z przewlekłym ropiejącym naciekiem zapalnym wraz z fragmentami ropnia.CKPan(-). Komorek nowotworowych nie znaleziono .
Witam,
jesli pojawia sie nowa zmiana - płyn w opłucnej, któego wczesniej nie było, konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do szpitala.
Anna Doboszyńska

Dzień dobry. Opisana sytuacja jest dośc skomplikowana i z tego też zapewne powodu nie zawiera wielu istotnych informacji (byż może znanych lekarzowi prowadzącemu leczenie ?) mogacych ułatwić jej interpretację. Z drugiej jednak strony jeżeli po zabiegu operacyjnym "ropnia" płuca pojawiają się objawy (kaszel , duszność) i gromadzi się płyn w opłucnej (którego nie było po zabiegu ?) to zwykle wymaga to weryfikacji przez nakłucie w opłucnej i zbadanie płynu.