Czy rezygnować z IPP?

5 odpowiedzi
Witam,

od wielu lat zmagam się z problemami z układem pokarmowym - zespół jelita drażliwego. Jakiś czas temu doszedłem do równowagi i wszystko było już w porządku, do momentu kiedy postanowiłem zacząć pić kawę. Po roku picia kawy, po gastroskopii zalecono mi najpierw branie IPP w dawce 40mg/doba. Po prawie roku dodatkowo przeszedłem eradykację H. Pylori (drugi raz w życiu). Traf chciał że gdy zakończyłem terapię przepisano mi silne leki niesteroidowe przeciwzapalne na kontuzję kolana i problemy wróciły i się nasiliły. Pani gastrolog powiedziała żebym dalej brał IPP aż się uspokoi. W sumie już ponad rok biorę IPP w dawce 40mg/dobę (głównie Controloc). Może bym się tym tak nie przejmował gdyby nie senność która mi towarzyszy odkąd biorę te leki, nie mogę się skupić na pracy ledwo usiądę do pracy same oczy mi się zamykają (oprócz tego jest kilka innych skutków ubocznych ale ten najbardziej mi przeszkadza). Mam dość - chciałbym odstawić te leki skoro i tak nie widzę poprawy a mam coraz większe problemy z pracą. Na gastroskopi miałem zapalenie błony śluzowej żołądka, nadżerki (wg klasyfikacji LA te najsłabsze), refluks oraz H.pylori które może wyleczyłem. Obecnie cały czas czuję żołądek (2 razy dziennie ścisk w śródkowym nadbrzuszu) i parę innych (jak w nocy ucisk w prawym boku, gazy itd.). Postanowiłem że zmniejszam dawkę na razie do 20mg i piję siemię lniane na noc. Następnie rezygnuje z IPP. Jeszcze muszę zaznaczyć że Controloc jest najlepiej chyba tolerowany przeze mnie wśród IPP. Co mam robić – wydaję mi się że te skutki to już chyba z powodu przewlekłego stosowania IPP, chcę normalnie funkcjonować. Dziękuje za pomoc.
Dzień dobry.
Myślę ze nie ma powodu przewlekłego stosowania IPP, nie do końca wiem jaki był wynik gastroskopii, ale trzeba odstawić te leki i unikać czynniki, które powoduje te dolegliwości jak niesterydowe leki p/zapalne oraz inne czynniki. Stosować te leki tylko w okresie zaostrzenia dolegliwości.
Z poważaniem

Witam. Wzmożona senność niekoniecznie musi być skutkiem długotrwałego stosowania leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Długotrwałe stosowanie np.Controlocu może prowadzić do nadmiernej kolonizacji bakteryjnej jelita cienkiego i odpowiadać za część dolegliwości. Może też wtórnie prowadzić do zaburzeń wchłaniania mikroelementów, witamin i żelaza. Proponuje oznaczyć poziom żelaza, Vit. B12 i Vit.D. Należy rozważyć odstawienie Controlcu. Wskazana ocena skuteczności eradykacji zakażenia H.pylori ( test na antygen w kale, test oddechowy, ewentualnie ponowna gastroskopia i test ureazowy ( konieczne odstawić przed tymi badaniami leki typu Controloc na 10 dni). Proszę nie robić testu z krwi!!! to bez sensu. Myślę ,że kontakt ze swoim gastrologiem będzie najlepszym wyjściem. Należy też rozważyć inne przyczyny dolegliwości, ewentualnie w leczeniu uwzglednic terapię wpływającą na skład bakteryjnej flory jelitowej.
Uważam że w pana sytuacji warto spróbować zmniejszenia dawki (co pan zrobił) i po kilku tygodzniach próba odstawienia IPP całkowicie. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Proszę odstawić zupełnie kawę. Powoli, schodkowo co drugi dzień odstawiać Controloc " do zera", który to może jak najbardziej być przyczyną wzdęć i dysbakteriozy.
Rok stosowania to za długo. Co to znaczy H pylori które może wyleczyłem ? (wyleczyłem czy nie ?). Proponuję zgłosić się do lekarza