Czy rekonstrukcja więzadeł stawu skokowego jest mi potrzebna

5 odpowiedzi
Witam po raz 3 miałem wypadek w pracy noga poszła w bok w stawie skokowym miałem robiony rezonans Magnetyczny jeden lekarz dał mi skierowanie do szpitala byłem w szpitalu tam powiedzieli mi że wystarczy mi rehabilitacja naprawdę nie mam pojęcia co robić chciałbym żeby to już mi nie wracało co mam robić byłem już u 3 lekarzy i każdy ma inną diagnozę a to są wyniki RM ATFL pogrubiałe, o nieostrych zarysach, sygnał z więzadła nieco podwyższony. Obraz MR przemawia za przebytym uszkodzeniem, z przebudową bliznowatą więzadła. Prawdopodobnie uszkodzenie CFL. PTFL prawidłowe. Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź
nie każde uszkodzenie więzadłowe trzeba leczyć operacyjnie, wszystko zależy od pacjenta i stabilności stawu skokowego. W ostatnim czasie pojawiły się prace sugerujące lepszy efekt rehabilitacji w porównaniu z operacyjną rekonstrukcją ATFL

jeśli ma Pan niestabilność to wkazana jest operacja z opisu MRI nie wynika aby konieczna była operacja lecz najważniejszy jest obraz kliniczny
Witam!
Cieszę się, że mogę podzielić się informacjami na temat Pana dolegliwości. Rzeczywiście decyzja dotycząca leczenia operacyjnego nie jest łatwa.
Po pierwsze, proszę pamiętać, że w przypadku decyzji o leczeniu operacyjnym na pierwszym miejscu trzeba zapytać, czy występują u Pana objawy związane z przebytym urazem, tj. niestabilność stawu, uciekanie stopy, ból, trzeszczenia lub obrzęki. Brak dolegliwości jest w tym przypadku przeciwwskazaniem do operacji. Nie jest wymagana rekonstrukcja czy szycie tylko z powodu przebytego uszkodzenia. Tym bardziej jeśli więzadło uległo wygojeniu z wytworzeniem wydolnej dynamicznie blizny. Większość uszkodzeń ATFL leczy się zachowawczo, za pomocą krótkiego unieruchomienia, ortez i rehabilitacji. Leczenie takie daje satysfakcjonujące wyniki.
Wskazaniami do leczenia operacyjnego są utrzymujące się dolegliwości bólowe lub/ i niestabilność stawu skokowego po leczeniu zachowawczym, a także wszystkie uszkodzenia z awulsją kostną (oderwaniem kości) ATFL.
Jeśli odczuwa Pan, że staw skokowy jest niestabilny i że z tego powodu doznaje Pan kolejnych urazów są to wskazania do rekonstrukcji ATFL. Wymaga to jednak dokładnego badania ortopedycznego i właściwego omówienia przebiegu leczenia.
Badanie RM jest badaniem statycznym i nie mówi nic o wydolności blizny ATFL. Obrazowe badanie dynamiczne to USG. Właściwej jakości badanie USG wnosi bardzo wiele informacji i jest cenne dla podjęcia ostatecznej decyzji.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Szanowny Pacjencie,
W odpowiedzi na powyższe pytanie kluczowa jest informacja odnośnie odczuwalnej niestabilności stawu skokowego oraz badanie kliniczne, które wykaże ewentualną niestabilność. Opierając się jedynie na wyniku rezonansu magnetycznego spróbowałbym rehabilitacji. Sugeruję konsultację u specjalisty ortopedy.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Nie często taka operacja jest potrzebna, ale bez dokładnego badania trudno to stwierdzić