Czy psychoterapeuta/psycholog może odmówić wydania notatek, gdzie zapisuje moje słowa (informacje o

5 odpowiedzi
Czy psychoterapeuta/psycholog może odmówić wydania notatek, gdzie zapisuje moje słowa (informacje o zdarzeniach z mojego życia, emocjach, jakie się pojawiły, nałogach, światopoglądzie), uzyskane w trakcie terapii/rozmowy? jak to ma się do ustawy o ochronie danych osobowych?
Psycholog może odmówić wydania notatek, gdyż obejmuje go tajemnica zawodowa/ powinien chronić te materiały aby nikt niepowołany nie miał do nich dostępu.

Tak psycholog/psychoterapeuta może odmówić wydania notatek, a zarazem musi chronić je przed uzyskaniem dostępu do nich osobą trzecim. Pozdrawiam
Psycholog zobowiązany jest tajemnicą zawodową;ma prawo odmówić wydania notatek. Informacje z prowadzonej psychoterapii może ujawnić tylko w sądowych sprawach karnych po wcześniejszym zdjęciu przez sąd obowiązku tajemnicy zawodowej. pozdrawiam
Dobry wieczór.
Każdego psychologa/psychoterapeutę obowiązuje tajemnica lekarska. Może z jej zachowania (tej tajemnicy) zwolnić psychologa/psychoterapeutę jedynie sąd- wydając odpowiednią decyzję. Ponadto, psychologa/psychoterapeutę jak najbardziej obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych. Tak zwane dane wrażliwe (jak na przykład imię i nazwisko pacjenta), musza być przechowywane z należytą starannościa (tak, aby nie były widoczne dla innych pacjentów, czy personelu sprzątającego) i tylko w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne (imię, nazwisko i PESEL są w zupełności wystarczające). Z uwagi na powyższe, psycholog/psychoterapeuta ma wręcz obowiązek chronić notatki z sesji i odmawiać dostępu do nich osobom nieuprawnionym.
Pozdrawiam ciepło.
Witam. Część terapeutów robi notatki w czasie spotkania czy po nim. Notatki te służą jednemu celowi - lepszej terapii. Jako że terapeuta pracuje głównie sobą, tzn. jego osoba, myśli i uczucia są włączone w proces terapeutyczny to notatki które robi, są bardzo osobiste i często subiektywne. Terapeuta czasem notuje jakie uczucia w nim samym się pojawiły, jakie skojarzenia itp. Tak wiec notatki są czasem bardzo osobiste. Stąd trudno je udostępniać gdyż są w jakiejś części obrazem samego terapeuty a w jakiejś części obrazem pacjenta. Dlatego zadaniem każdego psychologa i psychoterapeuty jest je chronić. Pozdrawiam.