Czy psychoterapeuta ma prawo do nagrywania sesji terapeutycznej jeśli nie wyraziłam na to pisemnej z

3 odpowiedzi
Czy psychoterapeuta ma prawo do nagrywania sesji terapeutycznej jeśli nie wyraziłam na to pisemnej zgody? Chciałabym wycofać zgodę ustną jakiej udzieliłam zbyt pochopnie. Czy mogę wycofać takową zgodę? Kodeks Etyczny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej nie zawiera w sobie wzmianki o zgodzie pisemnej. Czy istnieje jakiś inny dokument nawiązujący do tej sprawy i który obowiązywałby psychoterapeutów? (Poza kodeksem cywilnym)
Dziękuję serdecznie za odpowiedź
Dzień dobry,
By nagrywać sesję niezbędna jest zgoda Pacjenta, nie ma tu znaczenia czy jest pisemna czy ustna. Myślę jednak, że Pacjent może zmienić zdanie i poprosić terapeutę o nie nagrywanie sesji. Zachęcam do szczerej rozmowy ze swoim Terapeutą, na pewno nie chce on działać na szkodę swoich Pacjentów. Powodzenia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Myślę, że lepszym rozwiązaniem jest porozmawiać z terapeutą, a nie szukać odpowiedzi w kodeksie etyki, bo to z góry zakłada ewentualną złą wolę terapeuty. A to jednak osoba, której dobrze jest ufać. Nie wyobrażam sobie nagrywania sesji bez udzielenia zgody, czy po wycofaniu takowej. Nagrywanie jest niezwykle przydatne podczas superwizji, bo przede wszystkim zerojedynkowo pokazuje, co dzieje się między Panią i terapeutą, ale musi też odbywać się w atmosferze zgody i swobody.
Zgoda ustna jest wystarczająca, i tak samo może pani ustnie wycofać swoją zgodę.
Nie wiem, czy sesja została już nagrana, czy nie, a jeśli została już nagrana, może pani poprosić o skasowanie nagrania i zobaczyć, co z tego wyniknie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.