Czy przyczyną powtarzającego się kataru i kaszlu mogą być problemy laryngologiczne?

4 odpowiedzi
Dzień dobry. Mój 1,5 roczny synek pół roku temu zaczął chodzić do żłobka. I jak przez rok swojego życia nie kaszlał ani razu, nie miał kataru tak od wrześnie prawie bez przerwy. Często dostaje antybiotyki, a jak wróci po przerwie do żłobka mijają 2-3 dni, a on znów dostaje kataru i kaszlu. Nie wiem czy problem wynika, że żłobka, czy leczenie lekarzy jest takie, a nie inne, a może on jest tak mało odporny, albo problem leży jeszcze gdzieś głębiej. Myśli Pan, że mogą być to problemy laryngologiczne? Bo jak poprosiłam dziś Panią Pediatrę o skierowanie do laryngologa spytała czy synek śpi z otwartą buzią gdy jest zdrowy, bo tylko taki objaw może dawać nam podstawy do tego, aby sądzić, że tutaj tkwi problem. Chciałabym, żeby Doktor go zbadał, ale martwię się, że ewentualne leki będą 100% płatne.
Lekarz z prywatnego gabinetu ma prawo do wypisywania recept refundowanych przez NFZ. Tym samym konsultacja laryngologiczna dziecka jest jak najbardziej wskazana.Leki wypisane przez laryngologa będą refundowane. Wskazane jest wykonanie profilaktycznych badań słuchu Pani dziecka.Pozdrawiam

Witam
Odpowiem od końca - od pewnegop czasu załatwiłem że pacjenci z mojego gabinetu mają recepty refundowane o ile są ubezpieczeni;
Mogą to być problemy laryngologiczne ale nie muszą; Pani dr pediatra słusznie stwierdziła że jeśli synek w czasie zdrowia śpi z zamkniętą buzią to najprawdopodobniej nie jest to problem laryngologiczny- warto pomyśleć o szczepionkach doustnych i preparatach probiotycznych zwiększających odporność dziecka
pozdr
Stanisław Nitek
Witam serdecznie!
Należy wykluczyć nieżyt alergiczny, podłoże infekcyjne, przerost migdałka gardłowego oraz niedobory odpornościowe!
Jeżeli chodzi o diagnostykę w kierunku III migdałka (tzw. gardłowego):
1. Badanie endoskopowe
2. RTG boczne nosogardła
3. Badanie audiometrii impedancyjnej (tympanometria)
4. Zdarza się również badanie palpacyjne nosogardła - w przypadku dzieci nie polecam!
Po kolorze śluzówki w jamach nosa (szczególnie małżowin nosowych dolnych - sine) możne wysunąć podejrzenie nieżytu alergicznego nosa.

Pozdrawiam
Podane objawy potrzebują konsultacji laryngologa. Leki faktycznie zazwyczaj są w 100% płatne przez pacjenta, ale tak ustalił Minister Zdrowia. Myślę jednak, że zaoszczędzi Pani pieniądze na antybiotykach