Czy przy leczeniu nadciśnienia można stosować Twynsta i Vivace jednocześnie

5 odpowiedzi
Dzień Dobry
Proszę o poradę kardiologa. Moja mama, 72 lata, leczy nadciśnienie tętnicze stosując Twynsta 80/5 rano. Długo była to dawka wystarczająca niestety po południu ciśnienie zaczęło wzrastać więc kardiolog zalecił jej dodatkowo lek o nazwie Amlodypina, który miała stosować po południu. Niestety po rozpoczęciu takiego leczenia pojawił się ogromny problem opuchniętych nóg. Po dwóch miesiącach stosowania Amlodypiny opuchlizna uniemożliwiała chodzenie nawet przy stosowaniu dodatkowo leków odwadniających. Lekarz POZ podjął decyzję o zmianie Amlodypiny na VIVACE. Opuchlizna nóg zniknęła a ciśnienie się unormowało. Wiem, że jest przeciwwskazanie do stosowania jednocześnie Twynsta i VIVACE. Czy tylko z powodu możliwego wzrostu stężenia potasu? Czym grozi stosowanie tych leków jednocześnie? Dodam, że mama jest cukrzykiem stosuje Glukobay 50. Po dwóch miesiącach stosowania Twynsta i Vivace lekarz POZ zalecił wykonanie poziomu potasu i kreatyniny - potas 4,2 , kreatynina 0,6. Czy w związku z pozytywną reakcją pacjentki na leczenie można je kontynuować pomimo przeciwwskazań do stosowania jednocześnie Twynsta i Vivace?
Dzień dobry, bardzo dziękuję za pytanie. Moim zdaniem pomimo skuteczności zastosowanej terapii można zmodyfikować leczenie i zastosować bardziej optymalne połączenie preparatu Twynsta z lekiem z innej grupy np. moczopędnym. Z poważaniem. Piotr Salomon

Nie może. Leczenie lekami z grupy ARB (Twynsta) i ACE-I (Vivace) jest p/wskazane. Są inne leki.
Proszę nie przyjmować razem Twynsta i Vivace. Udowodniono, że takie połączenie długofalowo prowadzi licznych skutków niepożądanych i powikłań. Opuchlizna nóg najpewniej wynika z włączonego leku Amlodypiny - jest to częsty objaw uboczny i ten lek należy zamienić na inny.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Zgodnie z obowiązującymi standardami postepowania powinno się unikać jednoczesnego stosowania leków z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (Vivace) i sartanów (Twynsta). Niestety fakt, iż aktualnie w kontrolnych badaniach laboratoryjnych nie ma nieprawidłowości mogących być następstwem jednoczesnego stosowania tych leków (niewydolność nerek, hyperkaliemia) nie oznacza, że mogą one wystąpić. zdecydowanie zalecałbym modyfikację stosowanego leczenia i zaprzestanie jednoczesnego stosowania preparatów, których dotyczy Pańskie pytanie.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry! Połączenie leku z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, do których należy Vivace oraz antagonistów receptora angiotensynowego, który stanowi jedna ze składowych leku Twynsta nie jest zalecane, ale całkowicie przeciwwskazane jest tylko w kilku przypadkach. Zawsze powinno się odbywać pod kontrolą parametrów nerkowych (zwłaszcza u cukrzyka) i stężenia potasu we krwi. W przypadku Pani/Pana Mamy na razie leczenie wydaje się bezpieczne. Są leki z innych grup, które można swobodnie łączyć z każdym z leków, które Mama przyjmuje, więc myślę, że warto się skonsultować z kardiologiem, który wiedząc, jak pacjentka zareagowała na amlodypinę dobierze inny, bezpieczniejszy lek.