Czy przy kamicy pęcherzyka ból może występować po lewej stronie?

11 odpowiedzi
moja mama jest po operacji usunięcia macicy z powodu nowotworu XII 2016, po brachyterapii, obecnie leży w szpitalu i czeka na zabieg z powodu wykrytej kamicy pęcherzyka, gdzie trafiła z silnymi bólami ale w lewym boku promieniujących do pleców. Z opinii i artykułów wynika ze w tym przypadku bóle powinny być z prawej strony, co to może oznaczać?z góry dziękuję za odpowiedź
Ból z zapalenia pęcherzyka (kolka żółciowa) lokalizuje się zazwyczaj w prawym, nie lewym boku. Często też promieniuje pod łopatkę (prawą). Należy zadać pytanie, czy mama nie ma odwróconych trzewi (wada wrodzona) oraz zapytać o wynik USG (ew. TK) jamy brzusznej.
Pozdrawiam

przepraszam ale było duże opóźnienie z odpowiedziami i chyba już sprawa jest wyjaśniona
Szanowna Pani/Panie, po prawej stronie może boleć pęcherzyk żółciowy, ale nie tylko. Na tak zadane pytanie może odpowiedzieć lekarz badający pacjenta. On ma dane kliniczne, które są konieczne do postawienia rozpoznania. Pozdrawiam serdecznie.
Przy istniejącej kamicy pęcherzyka mogę być też inne przyczyny bólu. I ta inna przyczyna może być powodem promieniowania bólu w nietypowym kierunku
Może to oznaczać podrażnienie trzustki w przebiegu kamicy pęcherzyka żółciowego, ale zaznaczam, że bez zbadania pacjentki i zapoznania się z dokumentacją medyczną, trudno wydać jakąkolwiek wiążącą opinię medyczną.
Na podstawie tylko wywiadu nie można wypowiadać się o rozpoznaniu choroby pacjenta.
Dzień dobry,
Mama może mieć również zapalenie trzustki lub zapalenie dróg żółciowych z powodu kamicy dróg żółciowych, wtedy dolegliwości lokalizują się w lewym nadbrzuszu lub centralnie

Dr Szczęśniak
Witam, kolka żółciowa nie występuje po lewej stronie. Dolegliwości z tej strony związane najczęściej są z jelitem grubym, żołądkiem albo trzustką. Pozdrawiam.
Witam,
faktycznie to nie jest typowe umiejscowienie bólu z powodu niepowikłanej kamicy pecherzyka żółciowego. Zaleciłbym wykonanie gastroskopii oraz ocenę tzw. enzymów trzustkowych.
Pozrawiam,
Marcin Migaczewski
Ból po lewej stronie należy łączyc raczej z chorobami nerki, jelita grubego lub trzustki. W kamicy pęcherzyka żółciowego bóle po stronie lewej nie występują.
Dzień dobry, bez zbadania Pani, oceny wyników badań laboratoryjnych i dodatkowych, nie można odpowiedzieć na pytania. Proponuję wszelkie watpliwości omówić z lekarzem prawadzącym. Pozdrawiam.