Czy przerwa w związku, może naprawić związek?

4 odpowiedzi
Chciałabym się zapytać, czy zrobienie przerwy w związku jest dobre? Ostatnimi czasy dość często ja i mój chłopak się kłóciliśmy. On wpadł na pomysł, że przyda nam się przerwa w związku. Na początku się nie zgadzałam, bo uważałam, że to, dlatego że znalazł sobie inną, a ode mnie chce odpocząć, natomiast koleżanka poradziła mi, że taka przerwa często pomaga. Proszę o poradę, czy powinniśmy to zrobić?
Pytanie co dla Pani znaczy przerwa od związku, a czym jest dla niego. Rozumiem, że pomysł wynika z jakichś trudności w relacji. To co powinniście zrobić pewnie zależy od tego jakie macie oczekiwania względem siebie i czy ten związek jest ważny, istotny, czy chcecie być ze sobą. To wymaga przedyskutowania we dwoje. L.T. Pozdrawiam.

Witam, Panią. Nie jest rolą terapeuty doradzanie, co pacjent/klient ma zrobić w życiu. Dorosła/dojrzała postawa w życiu polega m.in. na samodzielnym podejmowaniu decyzji i braniu za nie odpowiedzialności. Odpowiedzieć mogę tylko na pytanie, czy przerwy w kontaktach z innym człowiekiem są wskazane. Czasami tak, jeśli odsunięcie się na chwilę "na bok" pozawala uwolnić umysł z silnych emocji, które mogą blokować racjonalny "ogląd rzeczywistości". Dobrze jest, jeśli w trudnych sytuacjach (np. podczas kłótni) nie wyłączamy tzw. części obserwującej naszego "ja", która pozwala nam w miarę "obiektywnie" ocenić nasz i partnera zachowanie. Jeśli emocje biorą górę czyli "zalewają" nasz umysł, zwykle popełniamy wiele poważnych błędów w kontaktach interpersonalnych; nawet prowadzących oo rozpadu relacji (nie tylko partnerskiej; w ogóle z drugim człowiekiem).

Wydaje się, że Pani partner przyjął rozsądne rozwiązanie; zamiast żeby reagować impulsywnie, próbuje poddać analizie to co zaszło między Wami i to co dzieje się z jego uczuciami.

Warto pamiętać, że każda ze stron relacji zawsze potrzebuje prywatnej przestrzeni dla siebie. Na tym polega m.in. wolność w związku. Kontrolowanie partnera ogranicza ją, co prędzej czy później, prowadzi do poczucia bycia osaczonym/osaczoną i chęci uwolnienia się od kontrolującego partnera.
Dzień dobry!
Czy "przerwa w związku" pomaga? Osobiście nie wiem. Ale czy "pomagają" kłotnie, spory? Taka przerwa może być okazją do przyjrzenia się, o co chodzi w Waszych kłótniach, co jest prawdziwą wartością w związku, czy oboje chcecie taki związek kontynuować. Czy siebie kochacie i pragniecie bliskości? A wtedy pojawi się pytanie, co zrobić, aby kłotnie tej bliskiej relacji nie zniszczyły. Jak naprawiać waszą relację?
Jest to dobra okazja na podjęcie terapii albo indywidualnej, albo terapii par. Zapraszam.
Może się też okazać, że jedno z Was (albo oboje) nie chce już powrotu. Wtedy pojawi się pytanie: "Jak się dobrze rozstać".I jak poradzić sobie z tą trudnością (obniżone poczucie własnej wartości, poczucie winy, samotność...)
Zapraszam do kontaktu i do rozmowy.
Elżbieta Byzdra - Rafa
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Z jednej strony może pomóc, z drugiej wzmocnić niewłaściwe i konfliktowe właśnie mechanizmy, jeśli w ten sposób chłopak chce np. od rozwiązywania problemów uciec. To częste reakcje unikowe, wtedy potrzebna jest pomoc osoby trzeciej, najlepiej terapia partnerska lub jakaś mediacja (także rodzinna,przyjacielska), w przeciwnym razie źródła problemów jeszcze bardziej się zaognią, a przez to wejdą głębiej i wzmocnią.
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.