Czy powtarzające się zapalenie oskrzeli może być przyczyną astmy?

4 odpowiedzi
Mam syna, który skończył 24 lutego 6 miesięcy. W listopadzie pierwszy raz zachorował na zapalenie oskrzeli (byłam z synem w Sosnowcu-klimontowie na rehabilitacji 1,5 tygodnia). Wszystkie dzieci tam były chore, więc mój syn też tam zachorował. Wyszliśmy do domu i w domu pod okiem naszego pediatry leczyliśmy to zapalenie. Przy tym zapaleniu stracił apetyt. Przestał upominać się o jedzenie. Wczesniej zjadał 120 ml, co 3 godziny, a od tego czasu 60, lub 90 wmuszane na siłę. Do dzisiaj apetyt nie wrócił. W grudni przeszedł nastepne zapalenie, czyli drugie. Nie wiemy czy poprzednie było dobrze wyleczone. W styczniu po raz 3 przeszedł zapalenie, ale dlatego wydaje mi się, że jechał w nagrzanym aucie i mąż wysiadając z nim z auta z nosidełkiem, nie położył mu nic na twarz, a był rozgrzany , spocony, a na dworze był wiatr .W lutym przeszedł czwarte zapalenie oskrzeli, ale w tym czasie byliśmy z dzieckiem w centrum zdrowia dziecka na ligocie (na rezonansie głowki) a że zgłaszałam problemy z jedzeniem dali nas na gastrologie. Tam założyli pehametrie (odrazu miał katar, nie wiem czy nie podrażnili śluzówki ) pehametria została przerwana po 10 godzinach poniewaz wyrwał rurki. Mimo tego zapisało sie pare refluksów kilkuminutowych. Na oddziale panowały złe warunki. Pełno dzieci chorych. (Nasz Syn przyjechał bez kataru , bez kaszlu) Na oddizale panował rotawirus, grypa, ospa. Na sali było ponad 40 stopni, jeden skwar. Moje dziecko było w samym pampersie, tak sie pocił strasznie (u nas w domu od urodzenia syn miał chłodną temperaturę). Po paru dniach załapał rotawirusa, a po następnych 3 dniach zapalenie oskrzeli właśnie to czwarte. Czy moje dziecko ma astmę? Czy po prostu nie były uniknione te zapalenia oskrzeli?
Witam serdecznie,
Szanowna Pani, niestety nie umiem konsultować przez internet nie widząc pacjenta.
Rozumiem Pani problemy, proponuję udać się na wizyte do lekarza, który oceni dziecko całościowo.
Jeżeli wizyta ma być u mnie, to proszę zabrać ze sobą wszystkie wyniki badań jakie były do tej pory wykonywane.
W tak młodym wieku trudno rozpoznać astmę, często leczymy objawowo. Uważam, że powinno się szukać przyczyn.
Pozdrawiam.
Piotr Niedziałkowski

Witam Panią. Jak wynika z opisu nawracające i różnorodne problemy zdrowotne syna, jego pobyty szpitalne i prowadzona diagnostyka są uciążliwe i niepokojące. Nestety u małych dzieci postawienie jednoznacznego rozpoznania choroby, w tym astmy czy innej alergicznej jest często b. skomplikowane. Dlatego próba analizy i odpowiedzi na powyższe Pani pytania byłaby z mojej strony niewałaściwa. Lekarz pediatra dysponujący w warunkach ambulatoryjnych ograniczoną diagnostyką jest w szczególnie trudnej sytuacji. Myślę, że korzystanie przez niego z porady innych lekarzy i kierowanie syna do ośrodków specjalistycznych, pomimo niewatpliwej uciążliwości dla pacjanta i rodziców, jest uzasadnione dobrem dziecka i ... prawdopodobnie trudno byłoby znaleźć inne rozwiązanie.
Droga Pani
sprawa synka półrocznego jest dość skomplikowana i wydaje mi się, że nie da się tego łatwo wyjaśnić w krótkiej odpowiedzi, ale owszem astma wczesnodziecięca może objawiać się częstymi zapaleniami oskrzeli na tle infekcyjnym i kiedy inne dzieci nie mające AO chorują na przeziębienia wirusowe, Pani syn mając reaktywność oskrzeli zaraz ma objawy zapalenia oskrzeli- ważne, po pierwsze -czy towarzyszy temu zawsze obturacja oskrzeli i świszczący oddech, po drugie czy w okresach między infekcjami dziecko kaszle w nocy i czy czasem świszczy w nocy? , po trzecie czy jest atopia w rodzinie? Pisze Pani o możliwości alergii na mleko i cechach skóry atopowej- jest to mocny czynnik predykcyjny do AO. Moim zdaniem, nie widząc dziecka i nie znając dok.medycznej, z takim wywiadem, włączyłbym empirycznie leczenie p/astmatyczne, które jeśli ograniczyłoby epizody zapaleń oskrzeli, potwierdziłoby rozpoznanie. Diagnostyka u tak małego dziecka jest mocno ograniczona, pozytywna reakcja na leczenie jest często potwierdzeniem rozpoznania.
pozdrawiam G.Osmenda
Odpowiadam z opóźnieniem, więc nie wiem, czy moja odpowiedź będzie aktualna. Proszę napisać do mnie jeszcze raz.