Czy powinnam skonsultować się z lekarzem czy też skupić się jedynie na lekach?

3 odpowiedzi
Dzień dobry, Nie jestem pewna, czy powinnam udać się do lekarza. Cały czas czuję się zmęczona, przygnębiona, nie mam siły na nic i nie czuję potrzeby, aby wstać rano z łóżka. Zdarza mi się ostatnio częściej płakać, nawet bez specjalnego powodu i czuję się samotna. Jednak boję się, że są to tylko moje wymysły i że jestem przewrażliwiona. Nie chcę marnować czyjegoś czasu, gdy tak naprawdę sama mam sprzeczne odczucia co do tego, czy potrzebuję pomocy czy nie. Być może wystarczyłyby mi środki na poprawę samopoczucia z apteki (bez recepty), np. z dziurawca? Z góry dziękuję za udzielone porady.
Czy naprawdę uważa Pani, że pójście do lekarza to "zawracanie głowy"?? A może w ogóle trudno Pani prosić o pomoc? Nie tylko lekarza? Proszę potraktować pójście do psychiatry jako ćwiczenie w innym niż do tej pory sposobie kontaktowania się z ludźmi. Jeśli lekarz stwierdzi u Pani stan wymagający leczenia nie zawaha się pomóc. A na pewno nie wyśmieje! Proszę nie próbować kuracji lekami bez recepty. Przynoszą one ulgę ale w mało nasilonych objawach a powodują odwlekanie adekwatnego leczenia. Lepiej pójść do lekarz! Pozdrawiam
Pytanie otrzymałem 21.03.2016y

Witam,

każdy stan subiektywnego cierpienia- szczególnie tego rodzaju, który Pani opisuje- jest wskazaniem do udania się po pomoc. Bardzo często wahania co do skorzystania z pomocy są stereotypowe błędne przekonania np. dotyczące tego, że zawsze w życiu trzeba sobie radzić samemu lub tendencja do umniejszania własnych problemów i ich znaczenia (co kryje się pod stwierdzeniem, że nie chciałaby Pani marnować czyjegoś czasu).
Środki dostępne w aptece bez recepty zazwyczaj nie mają udowodnionej naukowo skuteczności, czasem mogą być przydatne w łagodzeniu przejściowych objawów- jednak w przypadku bardziej nasilonych objawów zalecałbym konsultacje u specjalisty

pozdrawiam
lek Seweryn Segiet specjalista psychiatra, psychoterapeuta gabinetspectrum.pl
Zdecydowanie powinna Pani udać się do psychoterapeuty. Pani stan z pewnością nie jest Pani wymysłem, ani też nie wynika z przewrażliwienia, Wskazana jest konsultacja ze specjalistą.

Pozdrawiam serdecznie