czy powinnam pójść do logopedy

1 odpowiedzi
Witam!Mam 4 letniego syna który ma problem z wymawianiem literek r,t zamiast r mówi j a zamiast t mówi k tylko że nie zawsze,wydaje mi się że tylko jak te literki są na początku wyrazu poza tym mowi bardzo szybko i wiele osób go nie rozumie.
Dzień Dobry! Jeśli chodzi o nieprawidłową wymowę głoski "r" to do ukończenia przez dziecko 5 roku życia nie klasyfikujemy tego jako wady wymowy ( rotacyzm). Natomiast często dziecko mając przyrośnięte wędzidełko podjęzykowe ma problem z prawidłową realizacją głoski "r", która wymaga silnej pionizacji języka i drgania czubka języka . Dlatego też dobrze by było , aby logopeda obejrzał artykulatory syna.
Jeśli chodzi z kolei o zamianę głosek K oraz T., Czy jest Pani pewna, że zamienia t na k??? Na ogół dzieci zamieniają głoskę " k" na " t" i mówimy wtedy o wadzie , która się nazywa Kappacyzm.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.