Czy powinnam iść do psychologa?

2 odpowiedzi
Chodzę do klasy drugiej gimnazjum i jestem osobą nieśmiałą i zamkniętą w sobie przez co mam problemy w kontaktach z rówieśnikami. Co prawda mam w klasie koleżanki z którymi spędzam przerwy ale wydaje mi się że im na mnie nie zależy. Kontakty z osobami z którymi kiedyś spędzałam czas się urwały. Nie potrafię zaufać ludziom...Mam wrażenie że nikt mnie nie rozumie...Nie mam osoby z którą mogłabym porozmawiać o swoich problemach...Nie potrafię znaleźć sobie przyjaciół chociaż jestem dla wszystkich miła i nie wchodzę nikomu w drogę...Nie wiem co mam ze sobą zrobić...Czuję się samotna...Czy powinnam iść do psychologa? I czy taka wizyta mogłaby mi pomóc?
Witam serdecznie,
to dość częste odczucie bycia niezrozumianą i samotną w Twoim wieku. Trochę wiążę się to z nowym czasem, okresem rozwoju w , który wchodzisz. Zmienia się Twoje myślenie, Twoje potrzeby ale też ciało. Pewne problemy, z którymi dotychczas sobie radziłaś nabierają innego znaczenia. Czasem to przerasta możliwości dostosowania się młodego człowieka. Jest to też czas, gdy nasza samoocena, poczucie własnej wartości i samopoczucie jest niezwykle kruche i w dużym stopniu zależne właśnie od tego, jak radzimy sobie w grupie i jak ta grupa nas odbiera. Nie jest to też łatwy okres w życiu rodzinnym. Każda rodzina potrzebuje czasu i zmian, żeby dostosować się do faktu, że dziecko jest już nie tylko dzieckiem ale też kobietą czy mężczyzną. Nie wszystkim to się udaje i czasem skutkuje wzmożonym poczuciem osamotnienia u "dziecka". Myślę, że konsultacja u specjalisty - psychologa lub psychoterapeuty na pewno Ci nie zaszkodzi, może coś rozjaśni i uspokoi. Dobrym rozwiązaniem mogłaby też być grupa terapeutyczna, gdzie w bezpiecznych warunkach mogłabyś przyjrzeć się sobie na tle grupy, zobaczyć, co przeżywasz czy też czego ewentualnie się boisz albo jakie nieświadomie budzisz w grupie emocje.

Witam,
myślę, że bardzo pomocna byłaby konsultacja psychologiczna, która pozwoliłaby zrozumieć Twój problem. Po takiej diagnozie psycholog oceni czy spotkania będą Tobie potrzebne i pomocne, czy same zalecenia po konsultacji wystarczą żebyś zmieniała swoje postawy, zachowania oraz myślenie o sobie. Jednak musisz pamiętać, że na taką wizytę musisz wybrać się z rodzicem. Warto też pamiętać, że możesz w szkole skorzystać z pomocy psychologa szkolnego, który również może okazać się bardzo pomocny.
Pozdrawiam A. Pacia
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.