Czy powinna zdecydować się na operację przegrody?

1 odpowiedzi
Witam serdecznie.Zwracam się z pytaniem do Pana Doktora dotyczące skrzywienia przegrody czy jak w moim przypadku dolegliwości związane z przegrodą czyli : nie możność swobodnego oddychania, bóle głowy głównie z przodu itp. mogą się uaktywnić w wieku po 40 roku, bo wcześniej nie miałam żadnych dolegliwości. Byłam już nawet u Pana profesora i u innych lekarzy jeden lekarz mówi, że operacja jest konieczna, a inny, że nie ma takiej potrzeby. Robiłam tomografię zatok i badanie wskazuje niewielkie skrzywienie, a badanie pod kątem bakterii jest prawidłowe. Pan Profesor na wizycie, na której byłam stwierdził, że badanie tomograficzne wykazuje małe skrzywienie, ale w istocie jest ono dużo większe i kieruje na operację. Brałam też leki sterydowe do nosowe oczywiście była poprawa, ale leki bierze się w określonym czasie i po kuracji nie był pełny komfort w oddychaniu, ale jednak pomógł trochę. Na wizytę do lekarz czeka się ponad pół roku, więc to wszystko przestaje działać i cała kuracja jest na darmo. Borykam się z tym problemem około 4 lat wpuszczam krople i to często w ciągu dnia, więc pewnie również się uzależniłam, krople pomagają oczywiście nie całkowicie, ale mogę oddychać. Bardzo boję się iść na operację, ponieważ czytałam wiele opinii, że nie zawsze jest po niej ok, ale nie to mnie niepokoi najbardziej, jestem osobą nerwową i nie wyobrażam sobie, że po operacji mieć założoną tamponadę i nie oddychać, choć minimalnie nosem. Taka, choć maleńka dziureczka, gdzie te powietrze bym czuła byłoby dobrze. Szanowny Panie Doktorze czy po takiej ewentualnej operacji musi być założona tamponada czy są jakieś inne metody, aby tego uniknąć, bo dla mnie te dwa dni oddychania buzią są psychicznie jakby nie do pokonania. Słyszałam o opatrunkach, które są samo wchłanialne i nie trzeba tamponady. Panie Doktorze byłabym bardzo wdzięczna o poradę, bo mam mętlik w głowie po paru wizytach u lekarzy i różnych odpowiedziach. Po tym moim w skrócie opisanym problemie jakie kroki powinnam zrobić, aby go się pozbyć. Z góry serdecznie dziękuję, a jeszcze nadmienię, że zdecydowałam się do Pana napisać, bo ma Pan bardzo pozytywne opinie co u innych lekarzy są różne, więc miło jest zasięgnąć porady dobrego fachowca jakim jest Pan. Z wyrazami Szacunku Serdecznie Pozdrawiam.
Witam
Można ewentualnie zamiast operacji przegrody nosa spróbować kriokonchoplastyki nosa czyli zamrażania małżowin nosowych dolnych (piszę o tym na swoim blogu i ewentualnie na stronie niteks.pl); po operacji przegrody nosa konieczna jest tamponada -opatrunki wchłanialne też zatykają całkowicie nos na kilka dni
pozdr
Stanisław Nitek