Czy potrzebna jest wizyta u ortopedy?

2 odpowiedzi
Córka – 11 lat – zaczęła „zdeptywać” buty od środkowej strony stopy, głównie na pięcie. Lekarz rodzinny stwierdził koślawość kolan i źle ustawione stopy. Kazał siedzieć po turecku i wykonywać codzienne ćwiczenia, jak: chodzenie na zewnętrznych stronach stóp, na palcach i piętach oraz podnoszenie chusteczki palcami stóp. Powiedział, że za kilka miesięcy powinno być lepiej. Nie zalecił wizyty u ortopedy i nie dał skierowania, mówił również, że wkładki nie są potrzebne. Czy wg Pana to wystarczy?
Szanowni Państwo,
Zdecydowanie sugeruję kontrolę u specjalisty ortopedy. Ocena postawy i ewentualnych wad w wieku 11 lat jest kluczowa w aspekcie wzrostu i dojrzewania.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Witam!
Koślawość kolan w tym wieku jest fizjologiczna (normalna) jeśli nie przekracza 12 stopni a odległość pomiędzy kostkami jest poniżej 8 centymetrów. Objawy "zadeptywania butów" wynikają raczej z koślawości stępu (czyli stóp) Siad turecki a nawet ćwiczenia nie mają udowodnionej skuteczności w leczeniu. Tym niemniej wskazana jest konsultacja ortopedyczna, ewentualne wkładki mogą być w tym przypadku skutecznym rozwiązaniem.
Pozdrawiam i zapraszam
Paweł Sokołowicz