Czy potrzbna jest kolejna operacja nosa?

3 odpowiedzi
Mam drobną twarz i duży, garbaty nos. Chciałabym go zoperować jednak moim zmartwieniem (nie wiem czy uzasadnionym) są powikłania w postaci zrostów pooperacyjnych. Niewiele o nich wiem dlatego uprzejmie proszę o informacje o tym jak często owe zrosty występują, co jest ich przyczyną, czy można się przed nimi jakoś uchronić? Czy są jakieś czynniki predysponujące do ich wystąpienia? Co w wypadku, kiedy wystąpią – czy konieczna jest kolejna operacja i czy za nią też trzeba płacić?
Szanowna Pani, w klinice, która prowadzę, operacjami nosa zajmuje się dr Anna Tuszyńska (polecam zapoznanie się z opiniami pacjentów na portalu Znany Lekarz). Proszę skierować to samo pytanie na adres emailowy kliniki (info @ modelmed.pl_)Postaramy się w miarę wyczerpująco odpowiedzieć .
Z ukłonami - Matuszewski

Zrosty po operacji nosa występują bardzo rzadko. Mogą one pogarszać drożność, czyli powodowac gorsze oddychanie. Oczywiście można je korygować chirurgicznie, ale taka ingerencja może wymagać narkozy. Zabieg krótkotrwały. Koszt do uzgodnienia z lekarzem wykonującym zabieg.
Szanowana Pani, dziękuję za pytanie gdyż to niezbyt częsty temat poruszany na forach internetowych głównie oceniane są nosy po względem ich pooperacyjnego wyglądu, ale najważniejszą funkcją nosa jest możliwość swobodnego oddychania czyli przepływu powietrza. Pacjenci powinni wiedzieć że istnieje możliwość wystąpienia takiego powikłania jak zrosty wewnątrz nosa.
Uważa się że przyczyną powstania zrostów w nosie jest najczęściej przebyty uraz połączony z uszkodzeniem śluzówki. Wiemy ze uraz ten może być skutkiem np. uderzenia, ale bardzo często jest też związany z przebytym wcześniej wewnątrznosowym zabiegiem laryngologicznym (operacje polipów, małżowin, zatok, skrzywionej przegrody). Szczególnie chodzi tu o zabiegi wykonywane "klasycznymi" metodami, w których dochodzi do znacznego uszkodzenia błony śluzowej, lub po których istnieje konieczność zakładania do nosa tzw. tamponady. Usuwanie z nosa po paru dniach długich setonów, z których wykonuje się tamponadę, prowadzi z reguły do krwawienia i masywnego uszkodzenia śluzówki we wnętrzu nosa, ale osobiście stosuję delikatną technikę operowania nosa bez uszkadzania śluzówki wewnątrz nosa, otwartą technika operacji nosa tamponada bez urazu bo wiem, że zmniejszają takie ryzyko u moich pacjentów.
Czasami alergicy którzy mają rozpulchnione uszkodzone śluzówki są bardziej narażeni
na zrosty kokaina i inne używki do nosowe etc . Najprostszą metodą aby się uchronić przed zrostami po operacji jest stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych doświadczonego chirurga plastycznego np. częste nawilżenie nosa. Zwykle w sytuacjach korekt wynikających z techniki operacyjnej w mojej praktyce rezygnuję ze swojego honorarium a pacjent płaci tylko znacznie zmniejszone koszty użytych materiałów, sprzętu i pracy personelu pomocniczego
Korekta zrostów może odbyć się ambulatoryjnie i wiąże się ze znieczuleniem miejscowym .
Janusz Jaworowski
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.