Czy półtora roczne może dostać alergię na białko, mimo że wcześniej nie miało?

3 odpowiedzi
Czy półtora roczne może dostać alergię na białko, mimo że wcześniej nie miało?
Oczywiście Tak. Do ok 4 roku życia dziecko która ma wprowadzane nowe pokarmy może wykazać alergizację na nie.
Mleko i jajko to najczęstsze w tym okresie alergeny.

Z alergią jest jak z miłością: nie wiadomo kiedy przyjdzie , ile będzie trwała , i kiedy odejdzie. Oczywiście u dzieci alergia pokarmowa występuje częściej. Nie ma granicy trwania alergii jakkolwiek prawdziwa alergia IgE-zależna na ogół po różnym czasie trwania ustępuje. Czy Dziecko miało wykonaną diagnostykę alergologiczną ( testy punktowe, swoiste IgE przeciwko antygenom mleka?). Jeśli nie to trzeba to zrobić. Mleko może szkodzić także na drodze innych mechanizmów niż IgE. Więcej informacji można otrzymać w mojej najnowszej książce" Oswoić alergie" wyd. Burda
Alergię można nabyć w każdym wieku, chociaż czasem okazuje się, że obserwowane objawy wcale nie muszą być jej wynikiem.
Najlepiej udać się do lekarza w celu rozwiania wątpliwości.