Czy polip macicy jest możliwy w młodym wieku?

9 odpowiedzi
Witam,
Czy w moim wieku (15 lat) możliwy jest polip macicy?
Może to zaskakujące ale jest to możliwe.

Jest możliwy
Polipy endometrialne są to ograniczone, lokalne rozrosty błony śluzowej pokrywającej wnętrze jamy macicy. Mogą się pojawić również u nastolatek.
Są to zwykle zmiany łagodne, mogące przebiegać bezobjawowo. Częściej jednak polipy endometrialne mogą powodować obfite miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe u kobiet w wieku rozrodczym.
U kobiet starających się o dziecko mogą być przyczyną niepłodności lub w przypadku niektórych, dużych polipów mogą być przyczyną poronień.
Badaniem, które pozwala podejrzewać obecność polipa endometrialnego jest USG przezpochwowe. Dokładność diagnozy polipa przy użyciu USG wzrasta gdy jest ono przeprowadzane w pierwszej połowie cyklu.
W przypadkach wątpliwych można użyć w tym celu sonohisterografii (SHG, SIS), czyli ultrasonografii macicy przeprowadzanej po podaniu do jej wnętrza kontrastującej jamę macicy soli fizjologicznej.
Podstawową metodą umożliwiającą potwierdzenie rozpoznania polipa endometrialnego jest histeroskopia diagnostyczna, która jest metodą endoskopową pozwalającą na bezpośrednią obserwację wnętrza jamy macicy.
Histeroskopia operacyjna jest małoinwazyjną, nowoczesną metodą wykorzystująca narzędzia elektrochirurgiczne, laserowe oraz mechaniczne, która pozwala na usunięcie polipa endometrialnego.
Wspołcześnie łączy się procedury histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej - gdzie podczas jednego zabiegu histeroskopowego pozwalającego potwierdzić obecność polipa, jednocześnie usuwa się go.
Pytanie niedokładnie. Istnieją polip szyjki macicy i trzonu macicy. Tak, jest to mało ale prawdopodobne.
tak - ale decyduje rozpoznanie histopatologiczne, w badaniu tvs możliwe artefakty zależne od fazy cyklu endometrium... pzdr artur mazur kalisz
Szanowna Pani,
Może się zdarzyć...
Pozdrawiam,
CS
Nie wiem czy polip szyjki czy trzonu macicy ?. Polip szyjkowy może być ale polip trzonu macicy raczej nie.
Choroby nie znają granic wiekowych.
Witam,
możliwy.