Czy po odstawieniu sterydów występuje choroby nadnerczy?

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
mam 25 lat choruję na astmę oskrzelową (biorę seretide dysk 250, singulair 10), wrzodziejące zapalenie jelita grubego (biorę asamax 500, polprazol 20) do leczenia wprowadzono mi steryd cortiment mmx 9 mg, po 11 dniach go odstawiłem, dlatego ,że ogólnie źle się czułem, zauważyłem spadek masy mięśniowej i to widoczny, szczególnie im więcej starałem się ćwiczyć to na następny dzień odczuwałem braki, skóra mi ścieńczała na brzuch, barkach, plecach i szyi. Jestem 3 tygodnie po odstawieniu leku, 5 dni po odstawieniu miałe poziom kortyzolu 8,53 ug/d, a 6 dni po tym badaniu poziom wynosił 531,5 nmol/l.
Ogólnie czuję się senny, zmęczony nie mam energi na nic, wcześniej przed stosowaniem sterydu odczuwałem też zmęczenie, senność, nieraz słabiej nieraz mocniej ale w ostatnich miesiącach się to nasiliło. Zastanawiam się czy zmiany po sterydzie mi miną, chodzi głównie o mięsnie i skórę czy jest to poważniejsza choroba.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam-opisywany stan ogólnego samopoczucia i zmian w ciele można wiązać z chorobami, które są leczone.Pozdrawiam

Witam. Sterydoterapia ma znaczenie w wynikach hormonów kory nadnerczy. Pan jednak ma krótki wywiad sterydoterapii doustnej i nie sądzę aby to wywołało wpływ na samopoczucie, tym bardziej że wartości koryzolu są prawidłowe, chociaż w dolnych zakresach normy,. W związku jednak z Pana immunologicznymi chorobami- astma oskrzelowa oraz wzjg proponuję poszerzyć badania o hormony tarczycy. Następnie całościowo skonsultować Pana endokrynologicznie. Niestety nie dam rady nic innego podpowiedzieć gdyż powinnam Pana zbadać .