Czy płeć psychoterapeuty ma znaczenie w moim przypadku?

5 odpowiedzi
Dobry wieczór,

piszę do Pani, bo mam problem w relacjach z mężczyznami (miałam trudne doświadczenia w dzieciństwie lecz nie chcę tutaj o tym tutaj pisać) i bardzo ostro reaguje nawet na najdelikatniejszy dotyk faceta: moje reakcje są bardzo różne od drżenia na całym ciele aż po zachowania agresywne w stosunku do tej osoby. Chciałabym w końcu stworzyć normalny związek bez strachu i paniki kiedy facet się do mnie zbliża, bo zawsze kiedy zaczynało się robić "gorąco" ja kończyłam znajomości. Chcę podjąć psychoterapię lecz nie wiem jaki nurt byłby dla mnie najlepszy? Czy powinnam iść do psychoterapeuty kobiety czy mężczyzny? A może nie ma to żadnego znaczenia dla efektywności terapii?

Pozdrawiam serdecznie
Droga Pani,
doświadczony psychoterapeuta, niezależnie od płci, umożliwi Pani przepracowanie trudnych obszarów. Na początek oceni tez Pani gotowość do pracy i jeśli dojdzie do wniosku, że żeby mogła się Pani utrzymać w terapii i nie "zdezerterować" ze względu np. na silny poziom lęku wobec terapeuty- mężczyzny, potrzebna będzie praca z terapeutką - kobietą - to do takiej osoby właśnie powinien Panią odesłać. Nie proponuję jednak z góry skreślać mężczyznę jako terapeutę, gdyż w tym przypadku praca nad relacją jaka będzie się między Wami tworzyć będzie z pewnością bardzo cenna i rozwojowa. Pozdrawiam serdecznie.

Witam, z Pani listu wynika, że jest Pani osobą świadomą swoich problemów, ich źródła oraz zdecydowaną na pracę nad tymi problemami. Wybór rodzaju terapii zależy od Pani indywidualnych preferencji. Do uznanych metod terapeutycznych należą psychoterapia psychodynamiczna - opierająca się o relację terapeutyczną, w której analizuje się nieświadome emocje i mechanizmy zachowania oraz terapię behawioralno-poznawczą, która nakierowana jest na zmianę przekonań i nawyków. Szerzej może Pani poczytać o tych nurtach psychoterapii w internecie. Ja osobiście prowadzę terapię w nurcie psychodynamicznym. Jeśli chodzi o wybór terapeuty mężczyzny czy kobiety, ważne, żeby rozpoczynając współpracę, czuła się Pani komfortowo i bezpiecznie, proszę wybrać tak, jak na ten moment czuje się Pani gotowa. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam, generalnie płeć nie a wielkiego znaczenia, ale są dwie możlliwości.
Praca z mężczyzną być może szybciej pozwoliłaby Pani na przepracowanie problemów, np. poprzez przyglądanie się Pani relacji z terapeutą.
Natomiast, jeżeli byłoby to dla Pani za trudne, to na początek praca z kobietą byłaby lepszym wyjściem. Wtedy też trzeba by było się prawdopodobnie przyjrzeć Pani doświadczeniom z dzieciństwa.
Pozdrawiam
Kinga Józefowicz
Witam. za zasadne uważam pójść na początek do kobiety psychoterapeuty. Nurt....moim zdaniem nie jest tutaj istotny. Za ważne dla efektywności terapii uważam budowanie relacji terapeutycznej. Pozdrawiam.
Witam Myślę, że pracując z psychoterapeutą w każdym nurcie może pani osiągnąć rozwiązanie swoich problemów- ważna jest determinacja, autentyczna współpraca i konsekwencja. Trudno jest mi ocenić, czy bardziej efektywna będzie dla pani praca z psychoterapeutą kobietą, czy mężczyzną, powinna się Pani dobrze i bezpiecznie czuć w relacji z terapeuta - wtedy łatwiej będzie Pani znaleźć w sobie zasoby, które pozwolą nawiązywać pełne i satysfakcjonujące relacje z mężczyznami.Pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak