Czy pacjent po udarze, który jest skazany na leżenie w łóżku, musi być cewnikowany?

4 odpowiedzi
Mąż jest po udarze, z niedowładem prawostronnym. Jest pacjentem głównie leżącym (2-4 godz. na dobę siedzi), przed cewnikowaniem oddawał mocz samodzielnie. Obecnie od ok. 6 m-cy jest cewnikowany i co chwilę mamy zapalenie pęcherza, ZUM i teraz urosepsa (mimo cewnika z jonami srebra) Czy myśli Pan, że usunięcie cewnika to dobry pomysł? Wcześniej mąż miał usunięty cewnik, oddawał mocz w dużej ilości bez problemów jednak i tak pojawił się stan zapalny. Lekarz powiedział, że to oczywiste, bo w pozycji leżącej pęcherz nie opróżnia się do końca – stąd stan zapalny.
Każde przewlekłe cewnikowanie wiąże sie z obecnością bakterii w moczu , niezależnie od cewnika. Jeśli nie ma zalegania moczu w pęcherz według badania USG to mozna usunąć cewnik - będzie oddawał mocz samodzielnie. Jeśli ma zaleganie - zalecane samocewnikowanie ok 5 razy na dobę o ile ma sprawne ręce lub możliwa pomoc. Pozdrawiam

Prawdopodobnie cewnik będzie musiał być na stałe.Chory powinien być zbadany przez urologa z wykonaniem USG.Przyczyną zatrzymaniamoże być przerost gruczołu krokowego/prostaty/ lub tło neurogenne.Leczenie infekcji musi być prowadzone najlepiej zgodnie zwynikiem posiewu moczu..Jeżeli przyczyną jest przerost prostaty to może pomóc leczenie zachowawczeczyli lekami,ewntualnie wycięcie gruczołu przez cewkę moczową. Ale bez badania nie można wybrać odpowiedniegopostępowania.
Dzień dobry, obecność cewnika w pęcherzu prawie zawsze jest związana z infekcją i stanem zapalnym. Trzeba byłby po usunięciu cewnika zmiaerzyć parokrotnie badaniem USG stopień zalegania moczu. Wtedy można spróbować podjąć decyzję czy można próbować pozostawić męza bez cewnika czy musi być on wymieniany co 2 tygodnie na stałe. Pozdrawiam
Jezeli mamy nawrotowe zapalenia pecherza moczowego na drodze wstepujacej - proponuje zalozenie cystofixu (wytyczne europejskie urologiczne) - cewnik przez powloki skorne.Antybiotykoterpia tylko w przypadku goraczki,dreszczy - chory bedzie mial do konca zycia infekcje w ukladzie moczowym.