Czy osoba ktora zazywała heroiny a teraz próbuje wyjść z tego na clonozepanie dobrze robi?

6 odpowiedzi
Czy osoba ktora zazywała heroiny a teraz próbuje wyjść z tego na clonozepanie dobrze robi?
Nie. W naszym kraju do udziału w programie leczenia substytucyjnego kwalifikowane są osoby, które są uzależnione od opioidów i ukończyły 18 rok życia. Leki wykorzystywane w leczeniu substytucyjnym w Polsce to przede wszystkim metadon (w formie syropu) oraz buprenorfina (tabletki).
METADON I BUPRENORFINA

METADON
Metadon to opioidowy lek o przedłużonym działaniu wykorzystywany w leczeniu substytucyjnym chyba najdłużej, bo od lat 60-tych XX wieku. Z punktu widzenia oddziaływania na organizm ludzki metadon jest pełnym agonistą receptorów opioidowych (pobudza je). Mimo podobieństw do morfiny, metabolizm metadonu jest zupełnie inny: działanie pojedynczej dawki utrzymuje się przez ok. 24 godziny. Jeśli środek zażywany jest regularnie, będzie kumulował się w organizmie i jego działanie będzie utrzymywać się nawet dłużej.
BUPRENORFINA
Buprenorfina jest częściowym antagonistą i buprenorfina - jeden z lekówczęściowym analogiem receptorów opioidowych. W porównaniu z metadonem wywołuje minimalne działanie euforyczne. Działa jednak dłużej, ma wyższy profil bezpieczeństwa, a także powoduje mniej skutków ubocznych. Zwykle zanim ktoś zdecyduje się na leczenie metadonem, warto sprawdzić czy buprenorfina nie jest wystarczająco skutecznym środkiem pozwalającym powstrzymać się od przyjmowania heroiny lub innych nielegalnych opiatów.

Pozdrawiam serdecznie

Zalezy, czy robi to pod kontrolą lekarza w ściśle okreslonych dawkach. Choć moje osobiste zdanie (od pinad 20 lat pracuję z osobami uzaleznionymi) ten lek nie jest dobrym pomyslem na wychodzenie z heroiny.
Pozdrawiam, Joanna Stempień.
Witam. Proponuję terapię substytucyjną metadonem. Proszę zorientować się, gdzie jest najbliższy ośrodek, umowić się na rozmowę i po kwalifikacji rozpocząć leczenie. Pozdrawiam
Nie wydaje mi się to najlepszym pomysłem. Clonazepam jest silną benzodiazepiną, która już po dwóch tygodniach zażywania wywołuje zwiększenie tolerancji - potrzebę zażycia większej dawki dla uzyskania tego samego efektu oraz uzależnienie. Benzodiazepiny działają na inne receptory niż heroina w związku z czym, nawet pomimo chwilowej ulgi w objawach abstynencyjnych, ryzykujemy uzależnieniem od drugiej substancji. W wychodzeniu z uzależnienia od heroiny pomaga metadon i buprenorfina - substancje te stosuje się w terapii substytucyjnej bo eliminują one objawy zespołu odstawiania heroiny, ale inaczej niż heroina nie wycinają z życia - wiele osób w terapii substytucyjnej pracuje, zajmuje się sprawami codziennymi, realizuje swoje pasje. Dlatego polecam raczej skontaktować się z placówką, która takie leczenie oferuje, niż na własną rękę ryzykować uzależnienie się od kolejnej substancji. Pozdrawiam
Witam myślę, że nie jest to dobry pomysł, ponieważ Clonazepam też jest substancją uzależniającą. Tym sposobem łatwo można wpaść z jednego uzależnienia w drugie. Jak napisano powyżej, istnieją inne substancje, które są bardziej wskazane w tym wypadku, a co najważniejsze wszelkie zmiany w zakresie leczenia farmakologicznego powinny być konsultowane z lekarzem psychiatrą. Pozdrawiam
Clonazepam jest również środkiem uzależniającym z grupy benzodiazepin. Niewiele wynika z tego wpisu, m.in jak długo zażywana jest heroina, jak głęokie jest od niej uzależnienie, czy clonazepam jest brany zamiennie, jak ta osoba zażywająca heroinę funkcjonuje.
Nie proponowałabym od razu metadonu czy blokerów. Proponuję wizytę w najbliższej poradni uzależnień, rozmowa ze specjalistą terapii uzależnień sporo wyjaśni. Być może zakończy się terapią ambulatoryjną lub w ośrodku terapii uzależnień bez zamiany środka uzależniającego