Czy ortokorekcja hamuje wzrost wady u dzieci?

1 odpowiedzi
Dzień Dobry.
Jestem mamą sześciolatka u którego kilka miesięcy temu zdiagnozowano dość dużą wadę wzroku, a mianowicie OP -2,75/-2/35=0,7knp
OL -2,25/-0,25/10=0,8knp Refrakcja -3,00/-2,50/35 -2,50/-0,50/10.
Mam ogromne wyrzuty sumienia, że nie zauważyłam u syna żadnych podejrzanych symptomów świadczących o niedowidzeniu ale muszę działać. Po wizycie u okulisty dowiedziałam się jedynie, że wada jest duża jak na jego wiek i że będzie się pogłębiać a leczenie jakie mi zaproponowano to regularna wymiana szkieł na coraz mocniejsze lub ortokorekcja. Jeśli to możliwe bardzo prosiłabym o Pani opinię na temat ortokorekcji bo zdania w internecie są podzielone a Pa doktor jest akurat dużym zwolennikiem tej metody. Pochodzę z małej miejscowości i konsultowałam syna u dwóch lekarzy ale oni nie mieli wiedzy na temat tej metody. Czy można określić do jakich mniej więcej wartości pogorszy się jego wzrok zanim osiągnie pełnoletność? Czy nie ma żadnej alternatywy leczenia syna aby zahamować wzrost wady?
Dziękuję i Pozdrawiam
Wady wzroku są uwarunkowane genetycznie, więc ucisk soczewki na rogówkę czy twardówkę oka nie ma wpływu na rozwój wady. Oczywiście należy je tak skorygować szkłami by dziecko widziało jak najlepiej, od tego zależy przecież jego rozwój. Proszę nie mieć wyrzutów sumienia, dzieci w tym wieku rzadko zgłaszają rodzicom ,że pogorszyło się ich widzenie, to normalne. Dlatego m.in. należy badać u okulisty wszystkie maluchy około 4-5 roku życia. Krótkowzroczność nie jest chorobą, a to czy wada powiększy się i w jakim czasie nie zależy od Pani ani dziecka. Ważna jest dobra, skuteczna korekcja i zapobieganie powstaniu niedowidzenia. Pozdrawiam