Czy opisany w pytaniu wynik badania histopatologicznego jednoznacznie stwierdza, że nie jest potrzebne dalsze leczenie?

1 odpowiedzi
Czy przedstawiony wynik badania hist-pat jest pozytywny i nie potrzeba chemioterapii?Witam.

Mama ma 55 lat jest świeżo po operacji brzuszno-kroczowej usunięcia raka odbytnicy (amputacja odbytnicy) z wyłonieniem kolostomii. Właśnie dostaliśmy od chirurga wynik hist-pat. Chirurg stwierdził , że jest bardzo dobrze i mama nie potrzebuje chemii ale stwierdził abyśmy to skonsultowały z lekarzem onkologiem. Najbliższa wizyta u onkologa w MSO jest za 1,5 miesiąca, dlatego prosimy o szybszą informację czy na podstawie tego wyniku (niżej opisany) możemy spać spokojnie i na dzień dzisiejszy nie potrzebujemy dalszego leczenia (mam tu na myśli chemioterapie). Czy jednak powinnyśmy pilnie szukać onkologa z bliższym wolnym terminem.

Proszę również o informację jakie i kiedy powinny być prowadzone badania profilaktyczne dot. potencjalnych wznów. Niestety w sprawie dalszej profilaktyki nic nie usłyszeliśmy od operującego chirurga.

Epikryza:
Przed operacją wynik hist-pat: rak gruczołowy z naciekaniem błony podśluzowej bez zajęcia mięśniówki, najwęższy margines poniżej 1 mm (styczeń 2016). TRUS- zmiana obejmująca 40% obwodu odbytnicy po stronie lewej, obejmująca całą grubość ściany bez cech naciekania. W dodatkowych badaniach bez cech przerzutów. Przed operacją wykonano kolonoskopię, stwierdzono guz odbytnicy, pozostała część jelita bez zmian. Markery nowotworowe z dnia przed operacją tj. 16.03.2016 CA-19,9 < 2,00 (0.00 -37.00) [U/ml] CEA 1,56 [ng/ml]. W dniu 17.03.2016 wykonano operację brzuszno-kroczową amputację odbytnicy z całkowitym wycieciem mezorektum oraz wyłonieniem kolostomii na zstępnicy. Materiał przesłany do hist-pat.
Opis makroskopowy materiału: "Odbytnica z guzem" -odbyt z odbytnicą i fragmentem esicy łącznej dł. 27cm. Mezorectum- niekompletne usunięcie. W odległości ok. 0,5 cm od linii zębatej gwiazdkowate zaciągnięcie błony śluzowej śr. 0,9 cm. Tuż przy nim polip o wym. 1,3x0,8 cm na szerokiej podstawie. Polip i okolicę z zaciągnięciem gwiazdkowatym - pobrano w całości.
Wynik badania hist-pat: W wycinkach ze ściany odbytnicy - gruczolak z cechami dysplazji dużego stopnia (HG CoIN). Tuż obok niego-owrzodzenie z ziarniną zapalną. Marginesy boczne granic cięcia preparatu operacyjnego - zachowane, > 2 cm. W piętnastu regionalnych węzłach chłonnych - zmiany odczynowe.

Pozdr.
Malwina córka pacjentki
Już na to pytanie odpowiedziałem, pozdrawiam