Czy normalnie żyjąc, nie zmieniając całkowicie nawyków, możliwa jest dieta?

1 odpowiedzi
Witam! Pani Doktor mam 70 lat i dużą nadwagę oraz rozliczne schorzenia: paraliż lewej strony krtani, co uniemożliwia mi czynne funkcjonowanie (duszności i niedotlenienie) ostrogę piętowa, nadciśnienie, problemy krążeniowe, bóle stawów (zwyrodnieniowe). Prowadzę życie "na pół gwizdka" i ratują mnie jedynie kontakty towarzyskie, które nie pozwalają mi całkowicie się załamać psychicznie. Wiąże się to jednak ze spożywaniem alkoholu. Z tych kontaktów nie jestem w stanie zrezygnować, więc nie widzę większego sensu szukać ratunku u dietetyka, gdyż obawiam się, że zmienić musiałabym diametralnie swoje życie na całkowicie abstynenckie. Ciekawa jestem czy znalazłaby Pani dla mnie jakąś radę? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Witam,

Prawda jest taka, że przy wymienionych wyżej schorzeniach alkohol może mieć negatywny skutek. Jednak tak naprawdę żeby coś Pani móc poradzić musiałabym zobaczyć jak wygląda ogólnie obecny tryb życia, wyniki badań oraz aktualny sposób żywienia. Można skupić się chociaż na tym żeby dieta wyglądała prawidłowo i była ułożona pod schorzenia na które Pani cierpi, ponieważ tego przestrzegałaby Pani na co dzień. Częstotliwość wymienionych wyżej spotkań i tego jak wygląda wtedy "dieta" to już dyskusyjna sprawa, a więc można chociaż walczyć z poprawą codziennych nawyków, pozwalając sobie od czasu do czasu na odstępstwa od zaleceń właśnie np. na tego rodzaju spotkaniach.