Czy nie zaszkodzę dziecku z Zespołem Downa?

4 odpowiedzi
Witam, Panie Doktorze, mam pytanie odnośnie wątpliwości, co do rodzaju leczenia mojego Syna, bowiem w styczniu moje dziecko przeszło w Kajetanach zabieg tympanopunkcja przednia obustronna i adenotonsilomia, po zabiegu przepisany miał Augmentin, zostaliśmy wypisani i w domu podawałam przepisany lek po niecałych 2 tygodniach trafiłam na SOR z ostrym ropnym zapaleniem ucha środkowego i zapaleniem nosa i gardła, lekarz przyjmujący w moim mieście przepisał synkowi lek Rovamycynę i krople cipronex, po wybraniu leków według zaleceń poszłam z dzieckiem na kontrole, na której kolejny lekarz na dyżurujący stwierdził, żeby nadal podawać kolejną dawkę Rovamycyny, tego samego dnia pojechałam na prywatna wizytę do innego lekarza by rozwiać wątpliwości, co do trafności oferowanego leczenia. Na wizycie doktor po zbadaniu ucha i stwierdzeniu płynu w uszach przepisał steryd do nosa nieomotań, który muszę aplikować dziecku przez 3 miesiące oraz bronco-vaxom. Panie Doktorze czy ten steryd dziecku pomoże dodam, że dziecko ma niespełna 7 lat i Zespół Downa i tyle leków dla i tak obciążonego organizmu to nie za dużo, czy nie zaszkodzę dziecku ciągłym podawaniem leków? Dziecko po tym sterydzie jest jakby ospały i ma wzmożony apetyt. Czy to może być spowodowane braniem tego leku? Pozdrawiam – zatroskana mama.
Witam
Na podstawie tego co Pani opisała myślę że kilkutyg podawanie sterydów donosowych przyniesie Pani synkowi więcej korzyści niż szkód - można ewentualnie pomyśleć o zastosowania inhalacji AMSA (5-10 razy) - jest możliwość wykonania takiego typu zabiegu w moim gabinecie - koszt I wizyty 120zl i jeśli wskazana będzie kuracja met AMSA to koszt 1 inhalacji AMSA 2-ma lekami to 40zl - kolejne zabiegi AMSA to 40zl za kazdy zabieg (ale juz bez oplaty za wizyte) (gabinet po Warszawa w Ząbkach)
pozdr
Stanisław Nitek

Witam. Dziecko prawdopodobnie ma obniżona odporność. Niestety na efekt działania brocho-vaxonu trzeba poczekać. Steryd donosowy nie powinien zaszkodzić dziecku. Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Jeżeli mamy potwierdzone w badaniach (audiometria impedancyjna/tympanometria) wysiękowe zapalenia ucha - to podawanie sterydów donosowych jest uzasadnione - oczywiście pod kontrolą laryngologa pod kątem oceny śluzówki jam nosa. Trzeba pamiętać o systematycznym nawilżaniu błony śluzowej jam nosa - roztwory soli morskiej!
Pozdrawiam!
Proponuję zrobienie badania słuchu - tympanometrię. Jeśli potwierdzi się wysiękowe zapalenie ucha to proponuję leczyć tym sterydem donosowym 3 miesiące ale dodatkowo stosować przez miesiąc mukolinę (50mg/ml lub pektodril w dawce - połowa masy ciała dziecka w mililitrach w 2 dawkach na dobę (np. dziecko waży 20kg to podajemy 2x5 ml) oraz zakupić urządzenie Otovent i dmuchać nos 2 x dziennie.