czy nerwica zawsze musi byc leczona farmakologicznie

7 odpowiedzi
Witam czy nerwica music byc zawsze leczona farmakologicznie? Czy nie wystarczy sama psychoterapia Jak dlugo trwa leczenie lekami
Witam. Najskuteczniejszym sposobem leczenia zaburzeń nerwicowych jest leczenie dwutorowe- leki plus psychoterapia. W łagodniejszych formach nerwicy, a więc przede wszystkim takich, w których codzienne funkcjonowanie nie jest znacząco utrudnione przez objawy lękowe, możliwe jest korzystanie jedynie z psychoterapii. Farmakologiczne leczenie nerwicy trwa zwykle ( przy pierwszym epizodzie) średnio 6-8 miesięcy. Wszystko jest oczywiście zależne od reakcji na leki, od szybkości poprawy, sytuacji zewnętrznej w jakiej funkcjonuje pacjent i innych indywidualnych czynników. Pozdrawiam.

Leczenie farmakologiczne nerwicy często jest zalecane gdy objawy są bardzo dokuczliwe, wręcz upośledzające funkcjonowanie osoby w jej naturalnych środowiskach (pracy, domu rodzinnym, ze znajomymi). Natomiast najskuteczniejszą formą leczenia nerwicy jest psychoterapia, która pozwala i zrozumieć mechanizm lęku, który znajduje się u podłoża nerwicy, i pozwala dotrzeć do przyczyn nerwicy
Są różne szkoły, lecz ja uważam, że najlepsze skutki odnosi farmakoterapia (leki) plus psychoterapia. Leki dają szybszą ulgę w cierpieniu, natomiast psychoterapia działa na dłuższą metę. Bez psychoterapii leczenie lekami trwa często długie lata.
Często sama psychoterapia nie wystarcza, dlatego wspiera się ją farmakologicznie ... ale czasem wystarcza i nie trzeba stosować leków, wszystko zależy od konkretnego przypadku i formy w jaki przebiega choroba
Witam, na to pytanie niestety nie da się odpowiedzieć jednoznacznie ponieważ jest to sprawa indywidualna. Czasem nerwicę można opanować za pomocą psychoterapii jednak jest to proces który trochę trwa- to nie grypa która minie po 7 dniach. Najskuteczniejszą metodą leczenia nerwic różnego typu jest leczenie skorelowane- psychoterapia+leki dobrane indywidualnie przez psychiatrę (w zależnosci od objawow choć najczęściej są to leki przeciwdepresyjne).
Farmakoterapia może stłumić objawy, ale nie rozwiąże problemu. Jeśli tylko dolegliwości związane z nerwicą poważnie nie ograniczają funkcjonowania, sugerowałabym właśnie psychoterapię. Proces jest oczywiście żmudny, ale umożliwia dotarcie do przyczyny, przepracowanie problemu i -
wtórnie - trwałe wyeliminowanie lub przynajmniej złagodzenie symptomów.
Witam,
Psychoterapia jest niezwykle efektywną metodą leczenia nerwicy (a wg. dzisiejszej nomenklatury zanurzeń lękowych). Często polecanym w tym zakresie jest nurt poznawczo- behawioralny. W zależności od stanu klienta, oraz nasilenia objawów, można dopełnić leczenie poprzez farmakoterapię. Nie jest to jednak konieczne w 100 % przypadków. Zazwyczaj psychoterapeuci i psychiatrzy współpracują ze sobą i zdarza się, że w sytuacji kiedy jest to konieczne, kierują swoich Pacjentów do siebie po dodatkową pomoc. Decyzja o wprowadzeniu leczenia farmakologicznego podejmowana powinna być jednak wspólnie z Pacjentem. Leczenie farmakologiczne dostosowywane jest indywidualne do każdego Pacjenta, dlatego ciężko stwierdzić jaki jest uśredniony czas takiego leczenia. Zdarza się również, że po dłuższym czasie remisji (braku wznowy) Pacjenci zaczynaja przyjmować mniejszą dawkę danego leku, lub są w stanie go stopniowo odstawiać. Należy jednak robić to zawsze w porozumienia z psychiatrą. Jako, że kontakt internetowy ma swoje ograniczenia, zachęcałbym do skontaktowania się osobiście z psychoterapeutą lub psychiatrą w celu dokładnego omówienia powyższych wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie, Mikołaj Górny